koronavirusKıbrıs Cumhuriyeti, test oranında AB sıralamasında birinci sırada

Kıbrıs Cumhuriyeti, AB ülkeleri arasında Koronavirüs testi sıralamasında birinci sırada yer aldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 12, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti, AB ülkeleri arasında Koronavirüs testi sıralamasında birinci sırada yer aldı.

Alithia gazetesi, Sağlık Bakanlığı’nın dün yaptığı açıklamada, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Koronavirüs vakalarının tespit edilmesi amacıyla uygulanan test sayısında, diğer AB ülkeleri arasında birinci sırada olduğunu duyurduğunu aktardı.

Haberde, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (ECDC) son 14 günlük verilerine göre, Kıbrıs Cumhuriyeti, her 100 bin kişiye 40 bin 958 test gerçekleştirerek ilk sırada yer alırken, pozitiflik oranı bakımından ise (yüzde 0,8) en düşük ikinci ülke konumunda yer aldı.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin her 100 bin kişilik nüfusta 20,3 oranıyla en düşük ölüm oranına sahip AB üyesi ülkeler arasında da yer aldığını aktaran gazete, ayrıca 80 yaş üzeri yaşlı nüfusun yüzde 82’sinin aşılanmasıyla AB’nin öngördüğü hedefin de aşıldığını vurguladı.

Kıbrıs’ta 10 Nisan tarihine kadar ilk doz aşı olanların sayısının 133 bin 49, ikinci doz aşısını tamamlayanların sayısının ise 52 bin 292’ye yükseldiği belirtilen haberde, AstraZeneca, Moderna ve Pfizer marka aşıların yanı sıra önümüzdeki haftadan itibaren Johnson&Johnson şirketinin Janssen aşısının da yapılmaya başlanmasının beklendiği ifade edildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık