AktüelKıbrıs SorunuManşetTemasKıbrıs Cumhuriyeti Pasaportu Girişiminde Olumlu Gelişme

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), avukatlarıyla birlikte bugün Kıbrıslı Rum İçişleri Bakanı Constantinos Petridis ile görüşerek, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportunu’ masaya yatırdı.Toplantı sonrasında her iki sendikaya yapılan ve kategorizelere ayrılan toplam 5 bin 500 başvuru ile ilgili dosyanın Kıbrıs’ın güneyinde oluşturulacak ekip tarafından incelenmesi kararlaştırıldı.Konuyla ilgili olarak KTÖS ve KTOEÖS tarafından yapılan açıklama şöyle: “Kıbrıs Sorunu’nun çözümsüzlüğünün yarattığı sorunlardan biri olan karma evlilikler ve bundan doğan çocukların Kıbrıs...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 3, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), avukatlarıyla birlikte bugün Kıbrıslı Rum İçişleri Bakanı Constantinos Petridis ile görüşerek, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportunu’ masaya yatırdı.Toplantı sonrasında her iki sendikaya yapılan ve kategorizelere ayrılan toplam 5 bin 500 başvuru ile ilgili dosyanın Kıbrıs’ın güneyinde oluşturulacak ekip tarafından incelenmesi kararlaştırıldı.Konuyla ilgili olarak KTÖS ve KTOEÖS tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Kıbrıs Sorunu’nun çözümsüzlüğünün yarattığı sorunlardan biri olan karma evlilikler ve bundan doğan çocukların Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı alamaması sorunu, bugün Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Sn. Constantinos Petrides ile ele alındı.
Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası yetkilileri ve avukatlarının katıldığı toplantı çok olumlu bir havada geçmiştir. Toplantıda Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı konusunda mağdur olan 5500 kişinin sorunları ele alınmıştır. KTÖS ve KTOEÖS’in organize ettiği büroda 15 Şubat 2018’den beri kabul edilen başvuruların ayrı ayrı gruplanarak oluşturulan listeler Bakan’ın bilgisine getirilmiş, yapılan resmi başvurularda karşılaşılan sorunlar ele alınmıştır.
Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakan’ı Sn. Constantinos Petrides konuyu yakından takip ettiklerini, yasalar ve kurallar çerçevesinde sorun yaşayanlara yardımcı olduklarını vurgulamıştır. Öğretmen sendikalarının konu ile ilgili çalışmalarda Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı ile yakın temas içinde olmaları gerektiğini ortaya koymuştur.
Olumlu geçen toplantı sonunda yasalar çerçevesinde, mağdur olanların sorunlarını çözme konusunda karşılıklı çalışmalara devam edilmesi kararı alınmıştır.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık