AktüelGazedda'nın GündemikoronavirusGüneyde özel sektör çalışanına işsizlik maaşı ödenecek

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, ülke genelinde olağanüstü hal koşullarında olduğumuzu söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 15, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Okuduğunuz haber ilk etapta “KIBRIS CUMHURİYETİ’NDE OHAL İLAN EDİLDİ” şeklinde kamuoyuna servis edilmiştir. Bahsi geçen ifade, tarafımızca yanlış anlaşılarak sizlere aktarılmıştır.

YAPILAN HATADAN ÖTÜRÜ ÖZÜR DİLERİZ.

GazeddaKıbrıs Editoryal Kolektifi

***

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, ülke genelinde olağanüstü hal koşullarında olduğumuzu söyledi.

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiades bugün yaptığı açıklama ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nde olağanüstü hal koşullarının olduğunu söyledi.

Anastasiadis, bugünden itibaren ülkeye girişlerin sadece sağlık sertifikası sunanlar için izin verileceğini belirterek, giriş yapanların 14 gün boyunca karantinada olacağını belirtti.

Yapılan açıklamada, yurtdışında kalmaya karar veren her öğrenci için 30 Nisan tarihine kadar 750 Euro verileceği de ifade edilirken, sağlık hizmetleri için 100 milyon Euro’luk harcama yapacakları da belirtildi.

Tüm özel ve ticari faaliyetlerin askıya alındığı da açıklanırken, küçük ve orta ölçekli işyerleri için 700 milyon Euro’luk yardım yapılacağı da kaydedildi.

Bakanlar Kurulu, koronavirüs salgını dolayısıyla ekonomi üzerindeki baskıyı hafifletmek için ekonomik paket de tartışıyor.

Toplantıda alınan kararlar şöyle:

Sağlık harcamaları için 100 milyon Euro ayrılacak. Bu para yeni çalışan alımı, yeni ekipman alımı, Kıbrıs Nöroloji ve Genetik Enstitüsünde ekipman ve istihdam sağlanacak. Ambulans servisleri geliştirilecek ve 1420 destek hattına harcanacak.

Özel sektörde sadece süpermarket, fırınlar, eczaneler ve marketler açık olacak. Çalışmayan ve evde kalan özel sektör çalışanları için 4 hafta boyunca işsizlik ödeneği verilecek.

Oteller, 30 Nisan’a kadar faaliyetlerini askıya alacak. Turistlerin adadan ayrılması için 6 günlük süre tanındı.

Gelirlerinde %25’in üzerinde kayıp yaşayan işletmelere özel destek sistemi gelecek ve tüm işletmeleri kapsayacak. Böylelikle, çalışanların işlerini kaybetmesinin önüne geçilecek. 

Kendini karantina altına almak zorunda olanlar hastalık izinli sayılacak.

15 yaşına kadar çocuğu alan ve çalışan ailelere özel izin ve ‘özel izin ödeneği’ verilecek.

Kafe türü tüm özel işletmeler kapatılacak!

Süpermarketler, eczaneler, özel sağlık hizmetleri, pastaneler, küçük marketler ve benzin istasyonları belirli koşullar altında açık kalacak.

Kamu, sadece zaruri çalışanları işletecek. Mümkün olduğu kadar evden çalışılacak.

Önlemler Pazartesi günü saat 6’da yürürlüğe girecek ve 31 Nisan’a kadar devam edecek.

Ekonomik pakette ayrıca, KDV’nin iki ay boyunca yüzde 19’dan yüzde 17’ye indirilmesi ve sağlık katkılarındaki artışın iki ay süreyle askıya alınması yer alıyor. Yüksek karı önlemek için dezenfektanlar, maskeler, sabunlar ve antibakteriyel jeller gibi ürünlere bir fiyat tavanı da yerleştirilecek.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık