AktüelKıbrıs SorunuKıbrıs Cumhuriyeti, Oktay’ın Maraş’a girişini BM nezdinde kınayacak

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Kyriacos Koushos, cumartesi günü yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın Mağusa’nın Maraş semtine girişinin Güvenlik Konseyi ve BM Genel Sekreteri nezdinde kınanacağını belirtti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 25, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Kyriacos Koushos, cumartesi günü yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Mağusa’nın Maraş semtine girişinin Güvenlik Konseyi ve BM Genel Sekreteri nezdinde kınanacağını belirtti.

Sözcü, Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti’nin Türkiye’nin yeni kışkırtıcı eylemini en güçlü ve en kararlı şekilde kınadıklarını belirtti.

Koushos yazılı açıklamasında , “Bu açıkça, BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden kışkırtıcı ve yasa dışı bir eylemdir. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın eylemi Güvenlik Konseyi ve BM Genel Sekreteri nezdinde kınanacaktır.”

Hükümet Sözcüsü ayrıca, bu tür yasa dışı ve kışkırtıcı eylemlerin, Kıbrıs sorununun çözümü için müzakereleri durdurdukları yerden devam ettirme girişiminde bulunmak için BM Genel Sekreteri’nin uygun bir ortamın yaratılmasını talep etmesiyle; ayrıca BM Genel Sekreteri önünde, Crans Montana’da ve Berlin’de Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Kıbrıs Türk Toplumu eski lideri Mustafa Akıncı’nın kararlaştırdığına da ters düştüğüne dikkat çekti.

BM Güvenlik Konseyi, 10 Ekim 2020’de, Ankara’da 6 Ekim 2020’de kapalı Maraş semtinin sahil şeridinin açılması için yapılan duyurudan duyduğu derin endişesini dile getirmiş ve bu hareket tarzının tersine çevrilmesi ve üzerinde gerilim yaratabilecek tek taraflı eylemlerden kaçınılması çağrısında bulunmuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..