koronavirusKıbrıs Cumhuriyeti, Lokmacı dışındaki tüm barikatları açtı

Kıbrıs Cumhuriyeti, koronavirüs pandemisi nedeniyle mart ayında kapattığı Lokmacı dışındaki 8 geçiş noktasını yeniden açtı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 21, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıs Cumhuriyeti, koronavirüs pandemisi nedeniyle mart ayında kapattığı Lokmacı dışındaki 8 geçiş noktasını yeniden açtı.

Kıbrıs’ın kuzeyinden güneyine geçecekler iki kategoride değerlendirildi. Birinci kategori işçileri, öğrencileri, Karpaz’da yaşayan Kıbrıslırum ve Maronitleri kapsarken, ikinci kategoride Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşları ve daimî olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nde ikamet edenler bulunuyor.

Geçişlerde son 72 saat içerisinde yaptırılmış ve sonucu negatif çıkmış testi sunmak şart.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kararı sonrasında Lefkoşa’daki Ledra Palace ve Kermiya geçiş noktasında hareketlilik gözlemlendi.

KKTC Bakanlar Kurulu’nun bugün yapılacak toplantısında güneye gidiş dönüşlerle ilgili de net kuralların belirlenmesi bekleniyor.

PCR test sonucu şart… Günübirlik gidiş-dönüşte karantina uygulaması yok

Cuma günü alınan kararla hafta sonu Babalar Günü olmasından dolayı, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çalışanlara karantina uygulamasının yapılmayacağı bildirilerek kuzeye geçişlerine izin verilmişti.

Bugün, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çalışan ve Kermiya’dan PCR testini gösterip Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçip tekrar geri dönen vatandaşlara da karantina uygulanmadı.

Pile’deki Kıbrıslıtürkler

Öte yandan bu sabah 09.00’dan itibaren Pileliler için Beyarmudu geçiş noktasında toplu PCR testleri yapılmaya başlandı.

Köy muhtarı Veysal Güden’in açıklamasına göre, testler 12 yaşın altındaki çocuklar dışında Pile’de ikamet edenlere uygulanacak. Bunun dışındaki kişilere testler ise 1 Temmuz’dan itibaren uygulamaya girecek koşullara göre yapılacak.

Türkiye’den gelişlerle ilgili son karar bugün

Hükümetin 1 Temmuz’dan itibaren “TC’den karantinasız geliş”le ilgili ürettiği kararın bugün toplanacak Bakanlar Kurulu’nda yeniden değerlendirilmesi bekleniyor.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, gerek Türkiye’den deniz ve hava yoluyla gerekse Güney Kıbrıs’la kara geçiş kapılarında uygulanacak kuralların, değişen koşullar çerçevesinde ele alarak netleştireceklerini belirtmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık