AktüelGazedda'nın GündemiKıbrıs Cumhuriyeti, geçiş kriterlerini açıkladı

Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı, yeniden açılması gündemde olan barikatlarla ilgili kriterlerini açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 5, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında hakim olan anlayış ve hükümetin kararı temelinde, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 8 Haziran’da barikatlarda karşılıklı geçişlerin yapılmasına izin vermeye hazır olduğu belirtildi.

İçişleri Bakanlığı bu temelde geçerli olacak kriterleri de açıkladı.

Barikatlardan ilk geçişte kişilerden, en geç 72 saat öncesi yapılmış Covid-19 testinin negatif olduğunu beyan etmesi istenecek. Bunun ardından da hızlı test uygulamasına geçilecek.

Kıbrıslıtürk işçiler, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ilk geçişleri sırasında, işverenlerinden tam adlarını ve Sosyal Güvenlik numaralarını içeren bir çalışma teyit belgelerini sunmasının talep edileceğini açıklayan İçişleri Bakanlığı, bu teyitlerin e-posta ve fotokopi olarak da kabul edileceğini belirtti.

Dillirga bölgesi Pirgo’da daimi ikamet eden ve Lefkoşa’nın güneyinde çalışan kişilerle ilgili durumlarda, yine işverenlerinden tam adlarını ve Sosyal Güvenlik numaralarını içeren bir çalışma teyit belgelerinin talep edileceği ifade edildi.

Öğrenciler sadece Ledra Palace’tan  

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde okullarda veya akademik kurumlarda öğrenim görenlerin, sadece Ledra Palace geçiş kapısını kullanabileceklerinin ifade edildiği açıklamada öğrencilerin taşınmasının ise öğrencilerin öğrenim gördükleri okul ve kurumların taşımacılık araçlarıyla sağlanacağı belirtildi. Özel araçlarla geçişe izin verilmeyeceğini belirten İçişleri Bakanlığı, bu amaç için okullardan veya akademik kurumlardan öğrenci belgesi alınması gerektiğini belirtti.

Açıklamada ayrıca öğrencilerin, Ledra Palace barikatından ulaşım araçlarıyla yapılacak taşımacılıkla ilgili ayrıntılar konusunda bilgi almak için okullarla iletişime geçmesi tavsiyesinde de bulunuldu. 

Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan Kıbrıslırumlar ve Maronitlerin, kuzeyde ikamet eden ve Onkoloji Merkezi’nden, Genetik ve Nöroloji Enstitüsü’nden, Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki özel ve devlet hastanelerinden tıbbı tedavi alanların da yukarıdaki uygulamaya (Covid-19 testi ve hızlı test) tabi tutulacağı ifade edilirken sağlık kurumlarından alınan ilgili sağlık raporunun da talep edileceği belirtildi.  

İçişleri Bakanlığı tarafından insani nedenlerden dolayı istisnai onayla geçiş yapacak kişiler için de uygulama geçerli olacak.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık