AktüelEkolojiEkonomi PolitikKıbrıs Cumhuriyeti elektrikte Avrupa’ya bağlanıyor

Erhan Arıklı’nın hayallerini süslediği Türkiye’den elektrik getirmesiyle projesiyle ilgili henüz bir adım atılmadan, Kıbrıs Cumhuriyeti, elektriğin Avrupa kıtasına bağlanması için 100 milyon Euroluk bir anlaşma sağladı. Avrupa'daki gelişmeler böyleyken, atanmış Başbakan Ersan Saner ise Türkiye'den elektrik getirilmesi konusunda hiçbir bilgi vermeyen bir açıklamada bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 30, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Erhan Arıklı’nın hayallerini süslediği Türkiye’den elektrik getirmesiyle projesiyle ilgili henüz bir adım atılmadan, Kıbrıs Cumhuriyeti, elektriğin Avrupa kıtasına bağlanması için 100 milyon Euroluk bir anlaşma sağladı. Avrupa’daki gelişmeler böyleyken, atanmış Başbakan Ersan Saner ise Türkiye’den elektrik getirilmesi konusunda hiçbir bilgi vermeyen bir açıklamada bulundu.

Avrupa’nın birbirine bağlı olmayan son kara parçası pozisyonunda olan Kıbrıs adası için dönüm noktası olabilecek yeni bir karar açıklandı. Avrupa Birliği Konseyi Kıbrıs’ın Avrupa’daki enerji izolasyonuna son verme adına sürdürülebilir ve yeşil bir ekonominin gelişmesi ve Avrasya ara bağlantı Elektrik bağlantısı için 100 milyon Euroluk ödenek tahsis edilmesini onayladı.

Proje, Yunanistan (Girit), Kıbrıs ve İsrail arasında toplam 1,208 km uzunluğa sahip bir sınır ötesi Ara bağlantıdan oluşuyor. Avrupa Komisyonu ‘NextGenerationEU’ girişiminin bir parçası olarak Kıbrıs’ın kurtarma ve esneklik planını (RRP) olumlu olarak kabul ettiğini açıkladı.

Kıbrıs Kurtarma Planı, toplam tahsisin %41’ini iklim hedeflerini destekleyen önlemlere ayırıyor. EuroAsia Enterkonnekte Elektrik Bağlantısı, daha temiz kaynaklardan, özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimine yardımcı olmayı hedefliyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 8 Temmuz’da Kıbrıs’a yaptığı iki günlük resmi ziyarette enerji planları hakkında şunları söylemişti: ,

“Kıbrıs Planı, Kıbrıs’ın karşı karşıya olduğu kilit yapısal zorlukları ele alarak reformlar ve yatırımlarda çok iyi dengelenmiştir. Plan, Kıbrıs’ın Avrupa kıta ağına bağlanmasına yardımcı olacak. Enerji Bakanı da bunu bana ayrıntılı olarak anlattı. Böylece, ülkenin enerji entegrasyonuna katkıda bulunacaktır.”

“Kablo ile elektrik temini konusunda gelişmeler olacak”

Öte yandan, yılan hikayesine dönen Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi konusunda gelişmeler yaşanacağını iddia eden atanmış Başbakan Ersan Saner ayrıntı vermek yerine konuyu geçiştiren bir açıklamada bulundu.

Saner açıklamasında, “Şimdilik çok detay vermemeyim. Bir şey gerçekleşmeden konuşmayı çok sevmiyorum. Ancak konuyla ilgili güzel gelişmeler olacağını söyleyebilirim” dedi.

Çeviri: GazeddaKıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık