AktüelEkonomi PolitikKıbrıs Cumhuriyeti Asya bebeğin tedavisini üstlendi

Kıbrıs’ın kuzeyindeki yönetim ve Türkiyeli yetkililerin aylardır çözemediği SMA hastası 10aylık Asya Polatlı’nın tedavisini Kıbrıs Cumhuriyeti’nin üstlendiği duyuruldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 23, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın kuzeyindeki yönetim ve Türkiyeli yetkililerin aylardır çözemediği SMA hastası 10aylık Asya Polatlı’nın tedavisini Kıbrıs Cumhuriyeti’nin üstlendiği duyuruldu.

Omuriliğindeki genetik hasar nedeniyle yürüyemeyen, yemek yeme ve nefes alma gibi fonksiyonları yerine getiremeyen Asya Polatlı’nın tedavisi için Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarına iki hafta önce başvuran KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’in girişimleri karşılıksız kalmadı.

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti, Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastası olan Asya bebeğin tedavisini karşılayacak. Sağlık Bakanı Michalis Hadjipantelas, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kıbrıslıtürk Asya Polatlı’nın masraflarının Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından karşılanacağını söyledi.

Hadjipantelas yaptığı açıklamada, Asya bebeğin dosyasının masasında olduğunu ve gerekli tedavi için onay verileceğini söyledi.

Spinal Müsküler Atrofisi olan 10 aylık Asya Polatlı’nın ailesi ve arkadaşları, bebeğin tedavisi için gereken yaklaşık 2 milyon Euro’ya para toplamak için kampanya başlatmıştı.

Kuzeyde bağış toplama etkinlikleri düzenlenmiş, ancak tedavi için bu kadar büyük bir miktarı zamanında toplamak mümkün olmamıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık