koronavirusKıbrıs Cumhuriyeti; AB’de nüfusunun %12’sine test yaptıran tek ülke

Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou, Kıbrıs’ın Avrupa Birliğinde nüfusunun %12’sine korona virüsü testi yapan tek ülke olduğunu söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 29, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou, Kıbrıs’ın Avrupa Birliğinde nüfusunun %12’sine korona virüsü testi yapan tek ülke olduğunu söyledi.

Meclis Sağlık Komitesi huzurunda konuşan Sağlık Bakanı, korona virüsü testlerinin gerçekleştirilmesi süreci üzerinde bilgi vererek Kıbrıs’ın AB’de teyit edilen vakaların iz sürümünden testler gerçekleştiren tek ülke olduğuna vurgu yaptı.

Şu ana kadar gerçekleştirilen testler için 6 milyon 766 bin Euro harcama yapıldığını belirterek zaman ilerledikçe test harcamalarının azalacağı düşüncesini dile getirdi. Kıbrıs’ta test fiyatlarının 65, Romanya’da ise 63 Euro olduğunu ve bu fiyatların AB içinde en ucuzları olduğunu açıkladı.

İoannou, Bakanlığın, doğrudan ve reaktif tatmin edici miktarda yeterliliği sağlayabilecek tek organizasyon olan Kıbrıs Nöroloji ve Genetik Enstitüsünden COVID 19 (PSR) moleküler analizleri yapmasını istediğini ve fiyatın örnek almadan sadece her test için 100 Euro olduğunu duyurdu.

Bugüne kadar yüz altı bin laboratuvar testi gerçekleştirildiğini, her 100.000 kişiye 12 bin 94 testle Kıbrıs’ı AB içinde Malta’dan sonra ikinci dünya genelinde ise listede en yüksek sıraya yer aldığını belirtti.  

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık