AktüelkoronavirusKıbrıs Cumhuriyeti, 28 ülkeden uçuşu yasakladı

Sağlık Bakanı Constantinos Ioannou, salı günü yaptığı açıklamada, Cumartesi (21.03.2020) gününden başlamak üzere 28 ülkeye uçuşların iki hafta süreyle yasaklandığını açıkladı. Yunanistan ve Birleşik Krallık’a kadar uzanan yasak kargoyu etkilemeyecek.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 18, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Sağlık Bakanı Constantinos Ioannou, salı günü yaptığı açıklamada, Cumartesi (21.03.2020) gününden başlamak üzere 28 ülkeye uçuşların iki hafta süreyle yasaklandığını açıkladı. Yunanistan ve Birleşik Krallık’a kadar uzanan yasak kargoyu etkilemeyecek.

Ioannou, 21 Mart’a kadar Kıbrıs Cumhuriyeti’ne giriş yapacaklar için Kıbrıslıların sağlık belgesi beyan etme yükümlülüklerinde istisna olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, Cumhurbaşkanı başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı, 21 Mart 2020, yerel saatle 03.00’ten başlamak üzere kargo hariç, Larnaka ve Baf havaalanlarına tüm uçuşların, Bahreyn, Belarus, Belçika, Bulgaristan, Mısır, Estonya, Almanya, Macaristan İrlanda, İsrail, Ürdün, Letonya, Lübnan, Litvanya, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Katar, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, İsveç, İsviçre, Ukrayna, Birleşik Krallık ve Yunanistan olmak üzere yasaklandığını duyurdu.

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne girmek isteyenler için gerekli olan sağlık belgesiyle ilgili 15 Mart kararı konusunda da Bakan, önlemin 21 Mart 03.00’e kadar geçerli olduğunu bildirdi; tıbbi nedenlerden dolayı yurtdışına seyahat edenler veya iş veya uzmanlık nedenleriyle kısa süre kalacak olanlara ve Viyana Anlaşması uyarınca giriş yapacaklara istisna uygulama olacağını, tıbbi nedenlerle yurtdışına gideceklere tedavileri süresince eşlik edilebileceğini kaydetti.

Ioannou, bir sağlık belgesi gösterme yerine, dün açıklanan kategoriler içinde olan kişilerin, yurt dışındaki Kıbrıs Cumhuriyeti diplomatik misyonlarından birinden bir belge almaları gerekeceğini, belgeyi alabilmek için gidiş biletleri veya bir tıbbi tedavi merkezinden belgeler göstermeleri gerektiğini anlattı.

Constantinos Ioannou, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yolcusuz uçuşlara, Kıbrıs’tan ayrılmak isteyen kişileri nakletmek için izin verileceğini, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, açıklanan istisnalar içerisinde olanların Kıbrıs’a geri dönmeleri için gerekmesi halinde Londra ve Atina’dan charter uçuşlar yapacağını kaydetti.

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne giriş yapacak tüm yolcular, devletin göstereceği yerlerde 14 gün karantinada kalacaklar. Bu uygulama, tıbbi nedenlerle yurtdışına gidenlere, bunun yerine tedavilerini evden kendilerinin yürütmeleri için yapılmayacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık