AktüelPolitikaKıbrıs Britanya pazarında ‘halloumi’ markasını geri kazandı

Kıbrıs, Britanya pazarında ‘halloumi’ markasını geri kazandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 3, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yiorgos Lakkotripis, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 31 Ocak 2020’de Birleşik Krallık Fikri Mülkiyet Ofisi’nde kayıtlı, Bakanlık yetkililerinin bir Britanya şirketi tarafından bir Britanya mahkemesinde açılan davayla ilgili zamanında gerekeni yapmamaları ve savsaklamaları  sonucu geçen Mayıs’ta kaybettiği ‘halloumi’ markasını kayıt altına aldığını bildirdi.
 
Lakkotripis, Birleşik Krallık’ta yeniden kayıt altına alınan ‘Halloumi’ markasının, Bakanlık tarafından yapılan ciddi bir hatayı düzelttiğini söyledi.
 
KHA’nın haberine göre Bakan, “Biz bu yeniden kayıt alma durumunun, Bakanlık tarafından yapılan ciddi bir hatanın düzeltilmesinin yanı sıra Birleşik Krallığa ihracatın Brexit gelişmelerine bakılmaksızın artmaya devam edeceğinden dolayı önemli bir gelişme olduğuna inanıyoruz” dedi.
 
Kıbrıs’ın iptal edilmesi başvurularından sonra halloumi toplum markasını korumayı başardığını belirten Bakan, toplum markasının Kıbrıs’ın Birleşik Krallığa ihracatını geri çekilme anlaşmasında öngörüldüğü üzere Brexit’ten sonra da koruyacağına işaret etti.
 
Kıbrıs’ın geleneksel ürünlerinin ihracatında artış olduğunu gösteren verilerden de söz eden Lakkotripis, hellimin 2018’de ihracatının 195 milyon avroya ulaştığını ve 2019’ın on ayında toplam ihracatta %12 artış olduğunu, Birleşik Krallık için halloumi ihracatının aynı dönemde %14 arttığını kaydetti.
 
Yiorgos Lakkotripis, Bakanlık için hellimi AB Koruma Altına Alınmış Menşe Adı (PDO) olarak kaydetmenin de çok önemli olduğunu vurguladı.
 
Lakkotripis, bu konu için 5 Şubat’ta Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, hükümetin bu konuya verdiği önemi gösteren Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında bir toplantı olacağını duyurdu.
 
Yiorgos Lakkotripis, Tarım Bakanı’nın da kendisine yeni Avrupa Komisyonu’yla konuyla ilgili temasları hakkında bilgi verdiğini belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık