PolitikaKıbrıs “Akdeniz’de Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eğitim” Konferansına Ev Sahipliği Yapıyor

Kıbrıs’ın güneyi, “Akdeniz’de Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim” konulu ve “gezegenimiz herkes için ve Akdeniz evimiz” mesajı ile bakanlar arası konferansa ev sahipliği yapıyor. Söz konusu toplantı perşembe ve cuma günü Lefkoşa’da yapılıyor. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades’in himayesinde yapılan konferansın cuma günkü çalışmaları sırasında tüm Akdeniz bölgesinde sürdürülebilir kalkınma için eğitim ile ilgili bir eylem planı içeren Lefkoşa Deklarasyonu’nun onaylanması bekleniyor. Eğitim ve Kültür Bakanı Kostas Kadis, perşembe günkü toplantı çerçevesinde açıklamada bulunarak, Kıbrıs’ın Lefkoşa Deklarasyonu’nun onaylanmasının...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 8, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın güneyi, “Akdeniz’de Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim” konulu ve “gezegenimiz herkes için ve Akdeniz evimiz” mesajı ile bakanlar arası konferansa ev sahipliği yapıyor. Söz konusu toplantı perşembe ve cuma günü Lefkoşa’da yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades’in himayesinde yapılan konferansın cuma günkü çalışmaları sırasında tüm Akdeniz bölgesinde sürdürülebilir kalkınma için eğitim ile ilgili bir eylem planı içeren Lefkoşa Deklarasyonu’nun onaylanması bekleniyor.

Eğitim ve Kültür Bakanı Kostas Kadis, perşembe günkü toplantı çerçevesinde açıklamada bulunarak, Kıbrıs’ın Lefkoşa Deklarasyonu’nun onaylanmasının ardından Akdeniz’de sürdürülebilir kalkınma ile ilgili eylem planının uygulanmasını izlemek amacıyla oluşturulacak bir komiteye başkanlık edeceğini belirtti.

Bakan, Kıbrıs’ın hem bölgesel hem de küresel inisiyatiflerde lider bir rol oynayabileceğini söyledi.

Akdeniz’de sürdürülebilir kalkınma için eğitim zirvesi UNESCO, Çevre,  Kültür ve Sürdürülebilir Kalkınma için Akdeniz Enformasyon Dairesi gibi uluslararası örgütler arasındaki ortak işbirliğiyle ilk kez gerçekleştiriliyor. Söz konusu toplantıya Akdeniz bölgesinden 20 ülkenin bakanları,  müsteşar ve genel müdürler ile UNESCO, UNEP, UNECE, Arap ülkeleri İttifakı ve Akdeniz Birliği’nin temsilcileri katılıyor.

Zirvenin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı vekili ve Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Silluris,  Eğitim Bakanlığını üstlendiği söz konusu inisiyatifi için tebrik ederek bunun Kıbrıs’ın dünya, Avrupa, Akdeniz ve özellikle doğu Akdeniz bölgesi ile ilgili bir dizi inisiyatif ve eylemlere lider bir rol oynayabileceğini ispat ettiğini vurguladı.

Eğitim ve Kültür Bakanı Kostas Kadis ise açılış töreninde yaptığı konuşmasında Kıbrıs sorununa atıfta bulunarak, Avrupa ilke ve değerlerini içeren, Kıbrıs’ın tüm yasal sakinlerinin insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı duyan, adadaki Türk ordusu ve anakronik dış garantiler sistemine son veren, bir çözüm bulunması durumunda, Kıbrıs’ın geniş Akdeniz bölgesinde barış ve istikrarın faktörü olacağını vurguladı.

Zirvenin açılış töreninde UNESCO Genel Müdürü Bayan Irina Bokova (video mesajı) ve UNECE Genel Müdürü Bach Christian birer konuşma yaptılar.

Her iki konuşmacı, sürdürülebilir kalkınmada eğitimin desteklenmesi ve geliştirilmesinin önemine işaret ederek Kıbrıs’ı söz konusu zirvenin gerçekleştirilmesi için üstlendiği inisiyatif için tebrik ettiler.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık