AktüelKıbrıs SorunuTemasKHA: Derinya’da Askeri Yapının Kaldırılacağına Dair Şu Ana Kadar Bir Belirti Yok

Derinya barikatının açılmasıyla ilgili Kıbrıs’ın kuzeyinde yetkililerin sessizliği devam ederken, güneydeki haberler ise askeri yapının kaldırılmasıyla ilgili taraflar arasında anlaşma olduğu ve kaldırılmadan geçiş noktasının açılamayacağı bilgisini paylaşıyor. Kıbrıs Haber Ajansı’nın (KHA) haberine göre Kıbrıs’ın kuzeyinin yapması gereken hazırlıklar olduğu dikkate alınarak, Derinya ve Lefke geçiş noktalarının açılışının en erken Kasım başı olabileceği ifade edildi. KHA’nın güvenilir kaynaklara dayandırdığı haberinde Türk askerine ait mevziinin Derinya’dan kaldırılır kaldırılmaz açılabileceği belirtildi. Aynı haberde Kıbrıs’ın güneyinin geçiş noktalarını...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 3, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Derinya barikatının açılmasıyla ilgili Kıbrıs’ın kuzeyinde yetkililerin sessizliği devam ederken, güneydeki haberler ise askeri yapının kaldırılmasıyla ilgili taraflar arasında anlaşma olduğu ve kaldırılmadan geçiş noktasının açılamayacağı bilgisini paylaşıyor.

Kıbrıs Haber Ajansı’nın (KHA) haberine göre Kıbrıs’ın kuzeyinin yapması gereken hazırlıklar olduğu dikkate alınarak, Derinya ve Lefke geçiş noktalarının açılışının en erken Kasım başı olabileceği ifade edildi.

KHA’nın güvenilir kaynaklara dayandırdığı haberinde Türk askerine ait mevziinin Derinya’dan kaldırılır kaldırılmaz açılabileceği belirtildi. Aynı haberde Kıbrıs’ın güneyinin geçiş noktalarını açmaya hazır olduğu, ancak kuzeyin Lefke’de gerekli olan teknik çalışmaları henüz bitirmediği kaydedildi.

Söz konusu kaynak Kıbrıs’ın güneyinin yetkililerle koordinasyon çerçevesinde iç görüşmeler yaptığını, buna benzer bir görüşmenin de bu sabah Kıbrıslırum müzakereci Andreas Mavroyiannis’in ofisinde gerçekleştiğini belirtti.

Türk askerine ait askeri yapıyla ilgili olarak aynı kaynak, Kıbrıs’ın kuzeyinin söz konusu askeri yapıyı kaldıracağına ilişkin şu ana kadar bir belirti olmadığını kaydetti. Habere göre Derinya’daki geçiş noktasının açılabilmesi için askeri yapının kaldırılmasının gerektiğiyle ilgili iki taraf arasında bir anlaşma olduğu da hatırlatıldı.

Aynı kaynak, “Durumu takip ediyoruz ve biz hazırız. Siyasi irademiz var. Kıbrıslıtürklerden de siyasi irade gösterilirse ilerleyeceğiz. Biz devletin çeşitli dairelerinden geçiş noktalarında görevlendirilecek personel için gerekli tüm hazırlıkları yapıyoruz” dedi.

Söz konusu kaynak ayrıca, Birleşmiş Milletler ve adadaki Barış Gücü’nün (UNFICYP) durumun farkında olduklarına dikkati çekerek, “Sürekli temastayız. Birbirimize bilgi veriyoruz ve Kıbrıslıtürkler açısında hala beklemede olan konular olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

UNFICYP Sözcüsü Aleem Siddique geçen hafta KHA’na, misyon önceliğinin ara bölgeden geçenlerin güvenliğini sağlamak olduğunu belirtmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık