AktüelEkolojiKeşmir’de çığ felaketi: Ölü sayısı 57’ye yükseldi

Pakistan'da pazar gününden bu yana yağan yoğun kar nedeniyle çöken çatıların altında kalarak ya da sele kapılarak hayatını kaybedenlerin sayısının 57'ye yükseldi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 14, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Hindistan ve Pakistan arasındaki ihtilaflı bölge olan Cammu-Keşmir bölgesinde son 48 saatte şiddetli kar yağışının beraberinde getirdiği çığ felaketlerinde 3’ü asker 8 kişinin öldüğü, 1 askerin kayıp olduğu bildirildi.

Yeşil Gazete’nin haberine göre, böylece Pazar gününden bu yana etkili olan ve son 20 yılın en şiddetlisi olduğu söylenen kar yağışı sebebiyle ölenler sayısı 57’ye yükselmiş oldu. Ölümlerin, yağışın meydana getirdiği seller ve çatı çökmeleri sonucunda olduğu belirtildi.

Su baskınları

Cammu- Keşmir ile Sindh ve Pencap eyaletlerinde ise yoğun yağışlar su baskınlarına neden oldu.  Ulusal Afet Yönetim Ajansından (NDMA) yapılan açıklamaya göre, Keşmir’de 15 kişi su baskınlarında hayatını kaybetti, Sindh eyaletinde bir, Pencap’ta ise üç kişi öldü.

Belucistan eyaletinde pazar gününden bu yana devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle, çöken çatıların altında kalan kişilerin yaşamını yitirdiği, yolların ve havalimanının da kapandığı açıklandıBelucistan Eyaleti Afet Yönetim Ajansı Başkanı İmran Zarkon, eyalette pazar gününden bu yana yoğun kar yağışı nedeniyle çöken çatıların altında kalan 22 kişinin yaşamını yitirdiğini belirterek yolların ve havalimanının da kar yüzünden kapandığını kaydetti.

Mahsur kalan 500 kişi kurtarıldı

Kapanan yollarda mahsur kalan 500 kişi askerler tarafından kurtarılırken bazı bölgelerde kurtarma çalışmalarına helikopterler de katıldı. Ülkenin en önemli turizm noktalarından olan Gilgit-Baltistan eyaleti de son 50 yılın en yoğun kar yağışına sahne oldu.

Aşırı yağışlar küresel ısınmanın sonucu

Ortalama 50 santimetre olan kar kalınlığının 1,4 metre olarak ölçüldüğünü belirtildi. Uzmanlar aşırı yağışların küresel ısınmanın bir sonucu olarak tüm Ortadoğu’da görüldüğüne dikkat çekiyor. Meteoroloji Ofisi yetkilisi Azmat Hayat Han, nisan ayına kadar kar yağışının devam edeceğini belirterek yağmurların da artacağı uyarısında bulundu.

Dolan barajların, setlerde çatlamalara ve sellere sebep olabileceğine dikkati çeken Han, olağan dışı seviyede yağan kar ve yağmurun küresel ısınmanın sonuçlarından olduğunu söyledi. Tüm Ortadoğu’da aşırı yağışların görüldüğünü hatırlatan Han, Belucistan’da yoğun kar yağışının süreceğini ifade ederek, çığı ve toprak kayması riskine karşı tedbirli olunmasını istedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık