AktüelGazedda'nın GündemiRöportaj“Keşke kadınlar şiddete maruz kaldığında da bu kadar yüksek sesle konuşsaydınız”

Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi Başkanı Avukat Aslı Murat kişisel sosyal medya hesabından Alexander Satlaev’e yönelik gösterilen nefret söylemleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 11, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi Başkanı Avukat Aslı Murat kişisel sosyal medya hesabından Alexander Satlaev’e yönelik gösterilen nefret söylemleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Murat açıklamasında, “keşke kadınlar şiddete maruz kaldığında da bu kadar yüksek sesle konuşsaydınız. O zaman bu toplumda her 3 kadından 1’i şiddete maruz kalmazdı” dedi.

Murat açıklamasında şunları kaydetti:

“Keşke suç işleyen kişileri öldürmekle, işkence ve kötü muameleye tabi tutmakla sorunlar çözülmüş olsaydı. İdam cezasının uygulandığı veya işkencenin sistematik şekilde kullanıldığı diyarlara bakın, oralarda tecavüz sona ermiş midir? Hayır.

Sorunların temelinde yatan nedenleri sorgulamazsak, sadece şiddetin meşru bir sebebi olabileceği gerçeğini besleriz. Bir insan tecavüze uğradığı esnada kendini korumak için karşıdaki kişiyi öldürürse (meşru müdafaa) hukuken tartışılıp kabul edilebilen bir durumdur.

Ama devletin güvenlik güçlerinin suç işleyen bir şahsa işkence ve kötü muamele uygulaması asla ve asla kabul edilemez. Yargılama yapıp, sonucunda ceza verecek olan mahkemelerdir. “Tecavüzcüyü mü savunuyorsunuz?” diye yazanların ağzından çıkan nefret ve linç köpükleri ile bir tecavüzcünün gerçekleştirdiği hak ihlali aynı kökten yükselir.

Keşke kadınlar şiddete maruz kaldığında da bu kadar yüksek sesle konuşsaydınız. O zaman bu toplumda her 3 kadından 1i şiddete maruz kalmazdı. İki yüzlülük diye buna derim.

#insanhaklarıherkesiçindir #işkenceyehayır

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık