Gazedda'nın Gündemikoronavirus“Kendi şehrimde mülteci oldum”

Kıbrıslıtürk Deniz Birinci, koronavirüs önlemleri kapsamında geçiş noktalarının kapatılması kararının ardından, iki yaşındaki kızının tıbbi tedavisine devam edebilmek için Lefkoşa'nın güneyine taşınmak zorunda kaldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 6, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıslıtürk Deniz Birinci, koronavirüs önlemleri kapsamında geçiş noktalarının kapatılması kararının ardından, iki yaşındaki kızının tıbbi tedavisine devam edebilmek için Lefkoşa’nın güneyine taşınmak zorunda kaldı.

Evi Lefkoşa’nın kuzeyinde olmasına rağmen, koronavirüs önlemleri kapsamında geçiş noktalarının geçici olarak kapatılmasından dolayı Deniz Birinci, yaklaşık iki aydır, bavullar ve eşyalarıyla birlikte Lefkoşa’nın güneyinde yaşıyor. Mayıs ayından bu yana toplam 3 kez taşınmak zorunda kalan Birinci, evi doktora 5 dakika uzakta olmasına rağmen evine gidemiyor.

Birinci, kuzeye geçmesi halinde 14 gün karantinaya girmek zorunda kalacak… 39 yaşındaki iletişim Danışmanı Birinci, Reuters’e verdiği demeçte, “kendi şehrimde mülteci gibi oldum” dedi.

Birinci, insani gerekçelerle kuzey ve güney arasında engellenmeden geçebilmek için başvuru da yaptığını ifade ederken, konuyla ilgili henüz bir yanıt almadığını ifade etti.

Birinci, Reuters’e verdiği bilgide, doktorların bebeğinin görme yeteneğini kaybetmemesi için ameliyata ihtiyacı olduğunu söylediğini ve bunun sadece yurtdışında yapılabileceğini, ancak uluslararası uçuşların askıya alındığını da kaydetti.

Birinci, ailesini görebilmek için Kermiya geçiş noktasına haftada bir gün gidebiliyor. Metal barikatların ardından haftada bir kez ailesini görebilen Birinci’ye, ailesine dokunma izni verilmiyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık