AktüelKıbrıs SorunuPolitika“Kendi geleceklerine Kıbrıslılar karar vermelidir”

UniteCyprusNow hareketi açıklama yaparak Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Kıbrıs ziyaretini değerlendirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 10, 2019
Djumba Hotel & Cafe

UniteCyprusNow hareketi açıklama yaparak Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Kıbrıs ziyaretini değerlendirdi.

Açıklamada, “Bu yetmezmiş gibi Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Kıbrıs’ı ziyaret ettiği sırada yaptığı açıklamalar Kıbrıs sorununun çözüm umutlarına zarar vermiştir. UniteCyprusNow olarak, güvenlik ve garantiler konusundaki görüşleri nedeniyle kişilerin hain diye nitelendirilmesini kabul edilmez buluyoruz” denildi.

İşte açıklamanın tam metni:

Taraflar ivedilikle görüşmelere başlayabilmek için BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından kendilerinden talep edilen referans belgesi üzerinde uzlaşamamışlardır. Her iki lider de federal bir çözüm vaadiyle seçilmişlerdi. UniteCyprusNow, liderlerin uzlaşamamış olmasını, ve ilgili taraflarca da itiraf edildiği üzere Crans Montana’da çözüme bu kadar yaklaşmışken şimdi çözümden giderek uzaklaşmamızı kabul edilmez bulmaktadır.

Bu yetmezmiş gibi Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Kıbrıs’ı ziyaret ettiği sırada yaptığı açıklamalar Kıbrıs sorununun çözüm umutlarına zarar vermiştir. UniteCyprusNow olarak, güvenlik ve garantiler konusundaki görüşleri nedeniyle kişilerin hain diye nitelendirilmesini kabul edilmez buluyoruz.

Sayın Çavuşoğlu’na Garanti Antlaşması’nın yalnızca Kıbrıslı Türklerin korunmasıyla değil, ayni zamanda Kıbrıs’ın bütünlüğüyle de ilgili bir anlaşma olduğunu; ve çözüm sonrasında taraflardan birinin güvenliğinin diğerinin güvenliğine halel getirmeyecek şekilde olması gerektiğini hatırlatırız. Kıbrıslı Türkler, Kıbrıs sorunu görüşmelerinde kendilerini temsil etmeleri için bir lider seçmişlerdir. Garantör güçler sürece olumlu katkı yapmalı ve çabalarına zarar vermek yerine onları çözüm yönünde desteklemelidirler. Türkiye dahil hiç bir taraf görüşmelerin geleceğine ilişkin tek başına karar verme hakkına sahip değildir.

Sayın Nikos Anastasiades’in iki devletli çözüm yönünde sözler verdiğine ilişkin iddialar hakkında ise Kıbrıslıların büyük çoğunluğunun iradesinin ülkelerinin bölünmesinin karşısında olduğunu vurgularız. Bu irade hem sıklıkla yapılan kamuoyu yoklamalarıyla hem de seçimleri federal çözümle ülkeyi birleştirmeyi vaad eden liderlerin kazanmalarıyla kendini göstermektedir.

Kendilerine ait olan birleşik bir ülkede yaşamak Kıbrıslıların hakkıdır. Geleceğine ilişkin nihai kararları da onlar almalıdır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©