AktüelEkonomi PolitikKemal Reis’e verilen hasarın fotoğrafları yayımlandı

Türk firkateyni Yunan savaş gemisinin önüne geçmeye çalışırken tehlikeli bir manevra yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 19, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Büke Dorukan

Türk firkateyni Yunan savaş gemisinin önüne geçmeye çalışırken tehlikeli bir manevra yaptı.

“Lemnos” firkateyninin yeniden ele geçirilmesinin hemen ardından Türk firkateyni Kemal Reis’e verilen hasarın bulunduğu fotoğraflı belge bugün protothema.gr tarafından yayınlandı.

12 Ağustos’ta, araştırma gemisi Oruç Reis’e eşlik eden Türk firkateyni Kemal Reis’in Türk filosunun bölgedeki hareketlerini izleyen Yunan fırkateyni “Lemnos” ile çarpışması sonucu ortaya çıkan sıcak olay Yunanistan ve Türkiye’de gündem oldu.

Türk firkateyninin “Lemnos” ile çarpışmasına yol açan tehlikeli manevrasının ardından, Yunan askeri yüzbaşı Ioannis Saliaris komutanı hiyerarşik olarak filonun fırkateyn komutanına olay hakkında bilgi verdi. Çarpışma Lemnos’ta herhangi bir hasara yol açmazken, savaş gemisi Kemal Reis’te kıç tarafında bir delik meydana geldi. Türk firkateyni Yunan firkateyninin solunda bulunuyordu, bu nedenle uluslararası denizcilik kurallarına göre Lemnos firkateynine öncelik vermesi gerekiyor.

Olay nasıl yaşandı

Yunan firkateyni Lemnos, Oruç Reis’i güvenli bir mesafeden izliyordu. Türk araştırmalarına eşlik eden Türk savaş gemilerinden Kemal Reyes firkateyni, Yunan savaş gemisinin Oruç Reis’in seyrüseferini engellemeyi planladığı düşünülerek Yunan firkateynine yanaştı.

Yunan firkateyni Lemnos’un kaptanı Teğmen Yüzbaşı Ioannis Saliaris, istikrarlı bir seyir izleyerek yön değiştirmeden Türk araştırmasını izlemek için yolculuğuna devam etti. Türk firkateyni Kemal Reis, Yunan savaş gemisine yaklaşmaya devam etti. Yunan savaş gemisinden yaklaşık 450 metre uzaktayken, sağında Lemnos bulunan Türk firkateyninin kaptanı – bu nedenle uluslararası denizcilik kurallarına göre Yunan firkateynine öncelik vermek zorunda kaldı – rotasını değiştirdi. Sonuç, baş kısmı Türk firkateyninin arkasına çarpan Yunan firkateyniydi.

Bölgede hava normaldi ve her iki savaş gemisi de nispeten düşük bir hızda hareket ediyordu.

Olaydan birkaç gün sonra, Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, yüzbaşı Giannis Saliaras ile temasa geçti ve onu telsizle tebrik ederek: “Siz bir kahramansınız, sayın komutan, tebrikler” dedi

Panagiotopoulos – Karrenbauer: Türkiye’deki mevcut durum kaza koşullarını artırıyor

Dün Milli Savunma Bakanı Nikos Panayotopoulos, Alman mevkidaşı Annegret Krab-Karrenbauer ile “Türkiye’nin suçlu davranışından sonra Doğu Akdeniz’deki durumu” ve ayrıca 26 Ağustos Berlin’de AB Savunma bakanlarının yapacağı gayrı resmi toplantısını görüştüğü bir telefon görüşmesi yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın açıkladığı üzere, Sayın Panagiotopoulos, “Alman mevkidaşına gelişmeler hakkında ayrıntılı bilgi verdi ve bölgede güvenlik ve istikrarı yeniden tesis etmek için AB’nin ve Almanya Cumhurbaşkanlığı’nın rolünün önemini vurguladı.”

“Sayın Panagiotopoulos ayrıca, Türk savaş gemilerinin ve araştırma gemilerinin Yunan kıta sahanlığından derhal çekilmesi şartıyla, komşularımızla uluslararası hukuk bağlamında görüşmeye hazır olduklarını vurguladı.

“Kramp-Karrenbauer, Yunanistan Bakanının mevcut durumun kaza koşullarını teşvik ettiği ve bu nedenle diyalog için uygun koşulları yaratmak için daha fazla tırmanma ve gevşemeden kaçınılması gerektiği yönündeki değerlendirmesini paylaştı.” .

Milli Savunma Bakanı, “26 Ağustos’ta Berlin’de yapılacak gayri resmi Savunma Bakanları Konseyi’nde gelişmeleri Avrupa Birliği’ndeki mevkidaşlarına bildireceğini” belirterek, Savunma Bakanlığı’nın açıklamasını sonuçlandırdı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık