AktüelEkonomi PolitikPolitikaKemal Dürüst Hakaretten Suçlu Bulundu | Kararın Tam Metni

Öğretmenler Sendikası (KTÖS), öğretmenlere hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan Eğitim eski Bakanı Kemal Dürüst’ün para ve mahkeme masraflarını ödeme cezası aldığını duyurdu. KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yazılı açıklamasında, Alev Özgü adlı öğretmen tarafından Dürüst hakkında şikayette bulunularak dava açıldığını belirterek, “Bu dava siyasi mevkide oturanların yasalara ve kişilik haklarına saygılı olmaları ile ilgili önemli bir adımdır. Ayrıca kişilerin haklarını aramada sonuna kadar gitmeleri gerektiğine genel bir örnektir” dedi. Kemal Dürüst’ün duruşmalara katılmadığını da...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 11, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Öğretmenler Sendikası (KTÖS), öğretmenlere hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan Eğitim eski Bakanı Kemal Dürüst’ün para ve mahkeme masraflarını ödeme cezası aldığını duyurdu.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yazılı açıklamasında, Alev Özgü adlı öğretmen tarafından Dürüst hakkında şikayette bulunularak dava açıldığını belirterek, “Bu dava siyasi mevkide oturanların yasalara ve kişilik haklarına saygılı olmaları ile ilgili önemli bir adımdır. Ayrıca kişilerin haklarını aramada sonuna kadar gitmeleri gerektiğine genel bir örnektir” dedi.

Kemal Dürüst’ün duruşmalara katılmadığını da belirten Elcil, “Bakan Kemal Dürüst’ün söyledikleri mahkemece “hakaret olarak” tanımlanarak suçlu bulunmuştur. Öğretmenlere hakaret eden Eğitim eski Bakanı Kemal Dürüst işlediği bu suçtan dolayı 4373/17 sayılı davada para ve tüm mahkeme masraflarını ödeme cezasına çarptırılmıştır” ifadelerini kullandı.

İşte Mahkemenin Kararı:

No Title

No Description

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elçil’in yaptığı açıklamanın tam metni:

Siyasi makama gelenlerin yasaların üzerinde hareket etmeleri bir alışkanlık haline gelmiştir. Konu ile ilgili bugüne kadar yasaları çiğneyen bazı siyasilere hiçbir işlem yapılmaması yanlışın doğru kabul edilmesine ve yasaları çiğnemenin normal bir davranış haline gelmesine neden olmuştur.

Bilindiği üzere 2015 yılında Şht. Ertuğrul İlkokulu’nda bir grup öğretmen nitelikli eğitim talebi ile eylem yapmış ve dönemin Eğitim Bakanı Özdemir Berova’nın adam kayırma, iş bilmez tavrı yüzünden sorun çözülmemiştir. CTP-UBP hükümeti döneminde göreve gelen Eğitim Bakanı Kemal Dürüst ise sorunu yaratanları okuldan uzaklaştırırken, bunların yanında haklı eylem yapan 7 öğretmeni de Lefkoşa şehir içinde başka okullara görevlendirmiştir. Çalışma ahlakı ve öğrencilerine olan sevgileri ile öğretmenlik mesleğinde örnek gösterilen bu yedi öğretmeni başka okullara görevlendirirken, kendilerine hakaret eden açıklamalar yapan dönemin Eğitim Bakanı Kemal Dürüst sorunu bu şekilde çözdüğü anlayışına kapılmıştır. Eğitim Bakanlığı gibi örnek olunması gereken bir makamda duran Sn. Kemal Dürüst bu hakaretleri dolayısı ile öğretmenimiz Alev Özgü tarafından mahkemeye verilmiştir. Yapılan duruşmalara da katılmayan Bakan Kemal Dürüst’ün söyledikleri mahkemece “hakaret olarak” tanımlanarak suçlu bulunmuştur. Öğretmenlere hakaret eden Eğitim eski Bakanı Kemal Dürüst işlediği bu suçtan dolayı 4373/17 sayılı davada para ve tüm mahkeme masraflarını ödeme cezasına çarptırılmıştır.

Bu dava siyasi mevkide oturanların yasalara ve kişilik haklarına saygılı olmaları ile ilgili önemli bir adımdır. Ayrıca kişilerin haklarını aramada sonuna kadar gitmeleri gerektiğine genel bir örnektir.

Kamuoyuna saygılarımızla.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık