AktüelEkolojiYaşamKelebeklerin bahar göçü

Biyologlar Derneği bir açıklama yaparak bugün yaşanan kelebek göçüyle ilgili bilgi verdi. İşte açıklama: “22 Mart Cuma günü Kibrislılar güzel bir sürprizle uyandi. Özellikle, sabah Lefkosa-Mağusa yolunu kullanan insanlarımız göç halindeki onbinlerce kelebekleğe rastladılar. Bu manzaraya şahit olan vatandaşların meraklı soruları karşısında yaptığımız kısa araştırma sonucunda ülkemizin bugün “Diken Kelebeği” olarak bilinen “Vanessa cardui” türü kelebeklerin bahar göçüne ev sahipliği yaptığı anlaşılmıştır. İsrail’den yolculuklarına başladıkları tesbit edilen diken kelebeklerinin güneydoğudan kuzeybatıya doğru Kıbrıs adasını boylu...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 22, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Biyologlar Derneği bir açıklama yaparak bugün yaşanan kelebek göçüyle ilgili bilgi verdi.

İşte açıklama:

“22 Mart Cuma günü Kibrislılar güzel bir sürprizle uyandi. Özellikle, sabah Lefkosa-Mağusa yolunu kullanan insanlarımız göç halindeki onbinlerce kelebekleğe rastladılar. Bu manzaraya şahit olan vatandaşların meraklı soruları karşısında yaptığımız kısa araştırma sonucunda ülkemizin bugün “Diken Kelebeği” olarak bilinen “Vanessa cardui” türü kelebeklerin bahar göçüne ev sahipliği yaptığı anlaşılmıştır.

İsrail’den yolculuklarına başladıkları tesbit edilen diken kelebeklerinin güneydoğudan kuzeybatıya doğru Kıbrıs adasını boylu boyunca katederek Balkan ülkelerine kadar yolculuğunu sürdüreceği biliniyor. Taşkent Doğa Parkı bünyesindeki Kıbrıs Yaban Hayat Arastirma Enstitüsü uzmanı kelebek bilimci biyolog Andrea Aydinel’in girişimleri ile temas kurduğumuz Ísraili uzman kelebek bilimci Dubi Benyamini’nin ifadelerine göre kelebekler sürü halinde 3 gün önce İsrail kıyılarından yola çıktılar.

Türlerinin çoğunda kanat kenarları oldukça keskin girintili çıkıntılıdır. Önkanat geniş ve üçgenimsi olup
hakim renk turuncudur. Üst kanat uçları siyah zemin üzerinde beyaz, diğer kısımlar koyu kahverengi beneklidir. Müthiş yön bulma yetenekleriye üç bin kilometrenin üzerinde yol kaydedebilen bu kelebeklerinin büyük bir kısmının ülkemizdeki populasyon üzerinden geçerek şu sıralar adamızı terk etmekte olduğunu söyleyebiliriz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..