AktüelGazeddavideoKebap, Κεμπάπ – Mustafa Mistıki Araz

Mustafa Mistıki Araz, Kıbrıs kültürünün önemli bir parçası olan Kebap Kültürü ile ilgili bir belgesel hazırladı. 2021 yazında çekilen videoda, Araz’ın dedesi ve kuzenleri Kıbrıs’ın kebap kültürünü anlatıyor.
Gazedda KıbrısOcak 22, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Mustafa Mistıki Araz, Kıbrıs kültürünün önemli bir parçası olan Kebap Kültürü ile ilgili bir belgesel hazırladı. 2021 yazında çekilen videoda, Araz’ın dedesi ve kuzenleri Kıbrıs’ın kebap kültürünü anlatıyor. 

Videoyla ilgili açıklama yapan Araz dedesi Mustafa Molla Araz ve kuzenlerinin 2021 yazında çektiği bir videosunu hazırladığını ifade ederek, videoda Kıbrıs kültürünün en önemli parçalarından biri olan kebaptan bahsedildiğini söyledi. 

Araz, ‘’ben hep dedem Mustafa Molla Araz’ın bana çocukluğunu anlatan hikayeleri ile büyüdüm. Hayatlarımızın ve deneyimlerimizin farklı olması beni her zaman büyüledi. Bu hikaye anlatımlarını filme alma fikri sıcak bir pazar günü ailemle bir araya gelip “Fırın Kebabı” yaptığımız zaman ortaya çıktı’’ diyerek, Kıbrıslılar için çok normal olan, kültürün bir temsili olan bu anının  ailesiyle geçirdiği  zamana dair görsel anılara sahip olmak için saklanacağını ancak geriye dönüp baktığında bu videoya sahip olması gerektiğini anladığını belirtti. 

Araz, vatan hasreti çektiğini ifade ederek sözlerine şöyle son verdi: 

‘’Bu insanlar benim ailem, destek mekanizmam. Onlar gibi her zaman arkamda olan harika insanlara sahip olduğum için çok mutluyum.

Bu video, Maria Gadou’nun Yunanca çevirisi ve Deniz Akansoy, Can Tanova ve David Iacovides’in Dillirga / Τηλλυρκώτισσα’nın muhteşem yeniden düzenlemesi olmasaydı bu video olmazdı, onlara da teşekkür ederim.’’

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık