AktüelGazedda'nın GündemiKayyum olmak da zor iş!

Kutlu Adalı cinayeti ile ilgili İstanbul Başsavcılığı’nın soruşturmayı yeniden başlatmasının ardından atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar geri adım atmak zorunda kaldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 3, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kutlu Adalı cinayeti ile ilgili İstanbul Başsavcılığı’nın soruşturmayı yeniden başlatmasının ardından atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar geri adım atmak zorunda kaldı. Daha önce “Suç unsuru varsa bulunur, büyütmeye gerek yok” söylemleri yapan Ersin Tatar, Türkiye’nin soruşturma başlatmasının ardından konuyla ‘ilk günden beri ilgilendiğini’ iddia ederek, soruşturmaları hassasiyetle takip ettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Tatar, “Kutlu Adalı olayı ile ilgili iddiaların gündeme geldiği ilk günden itibaren açıklamalarda bulunduğunu, Polis Genel Müdürü’nü çağırarak, bu konuda gereken yasal çalışmaların yapılması talimatını verdiğini” iddia etti.

Tatar, aynı zamanda, “Türkiye’de, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının konuyla ilgili olarak soruşturma başlatmasını da büyük bir memnuniyetle karşıladığını” söyledi.

“Bir suç unsuru varsa zaten bulunur, büyütmeye gerek yok”

Tatar Türkiye’nin soruşturma başlatacağı ihtimalini düşünmeden ve Ankara hükümetini kızdırmamak adına, Kutlu Adalı cinayeti ile ilgili “Bir suç unsuru varsa zaten bulunur, büyütmeye gerek yok” şeklinde konuşmuştu.

Şimdi işler değişti ve Tatar’dan beklenen geri vites Türkiye’nin soruşturma açması sonrası geldi

Cumhurbaşkanı Tatar’ın açıklamasının tamamı şöyle:

“Kutlu Adalı olayı ile ilgili iddiaların gündeme geldiği ilk günden itibaren açıklamalarda bulunurken, Polis Genel Müdürü’nü çağırarak, bu konuda gereken yasal çalışmaların yapılması talimatını verdim.

Olay faili meçhul olduğu için dosya kapanmamıştır, soruşturma da devam etmektedir.Bilahare yapılan üst düzey toplantıda da konu ile ilgili olarak Türkiye ile temasa geçilmesine yönelik olarak gereken yazışmaların yapılması talimatını da verdim.

Bu arada KKTC Meclisi’nde, benim de destek verdiğim Araştırma Komitesi kurulmuş olup çalışmalarına başlamıştır.

Türkiye’de, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının konuyla ilgili olarak soruşturma başlatmasını da büyük bir memnuniyetle karşıladım.

Gerek KKTC Meclisi’nde kurulan Araştırma Komitesi’nin çalışmaları ile İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlatmış olduğu soruşturmayı büyük bir hassasiyetle yakından takip ettiğimi de belirtmek isterim.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık