AktüelEkonomi PolitikManşetPolitikaKaynayan kazan: Piyangolar Birimi

Piyangolar Birimi yolsuzluk, siyasi istihdam ve kötü yönetimlerin sonucunda alarım vermeye başladı. Dün gazeteci Ali Kişmir yazısında kuruma son istihdam edilen 3 kişi ile  çalışan sayısının 80’e ulaştığını ve pekçok kişinin de işe gelmeden maaş çektiğini yazdı. Kişmir yazısında “Normal şartlarda 35-40 kişi ile işlerin rahatça yürütülebileceği bir kurumdan şu anda 80 kişi maaş çekiyor!.. Üstelik bu 80 kişinin 20’si başka bakanlıklarda çalışarak, 20 tanesi ise hiç işe gelmeden devletten maaş alıyorlar… Birimde en düşük maaş 5...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 26, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Piyangolar Birimi yolsuzluk, siyasi istihdam ve kötü yönetimlerin sonucunda alarım vermeye başladı.

Dün gazeteci Ali Kişmir yazısında kuruma son istihdam edilen 3 kişi ile  çalışan sayısının 80’e ulaştığını ve pekçok kişinin de işe gelmeden maaş çektiğini yazdı. Kişmir yazısında “Normal şartlarda 35-40 kişi ile işlerin rahatça yürütülebileceği bir kurumdan şu anda 80 kişi maaş çekiyor!.. Üstelik bu 80 kişinin 20’si başka bakanlıklarda çalışarak, 20 tanesi ise hiç işe gelmeden devletten maaş alıyorlar… Birimde en düşük maaş 5 bin TL’den başlıyor…” ifadelerini kullandı.

İstihdam edilenler tartışmalı

Kişmir istihdam edilen kişilerden ikisini tartışmalı kişiler olduğunu birinin yolsuzluk yaptığını ve suçunu kabul ettiğini yazdı. Kişmir: “Son olarak istihdam edilen 3 kişiden birisi Spor Dairesi Müdürü Alkan Değirmencioğlu’nun akrabası!.. Daha önce yolsuzluk yaptığı ortaya çıkan ve suçunu kabul edip çaldığı paraları geri kuruma ödemeye devam eden kişi hala piyangolar biriminde çalışmakta ve de maaş çekmekte…”

Erhürman: “Denetlenecek”

Gün içinde Başbakan Erhürman bir açıklama yaparak denetleme kurulunu Piyangolar Birimi’nde denetme yapması için görevlendirdiğini söyledi.

“Bugün medyada, Piyangolar Birimi’nin mali durumunun kötü olduğuna, batma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğuna, işe gitmeden maaş alan çok sayıda personel bulunduğuna dair iddialar yer aldı. Bu iddialar üzerine, bugün itibarıyla Başbakanlık Denetleme Kurulu’nu Piyangolar Birimi’nde personel açısından ve mali açıdan denetim yapmak üzere görevlendirmiş bulunuyorum. Hazırlanacak rapor bugüne kadar yaptığımız gibi açık biçimde kamuoyuyla paylaşılacak ve sorumluluk ortaya çıkması halinde sorumluların hangi partiden olduğuna bakılmaksızın rapor yetkili makamlara iletilecektir.”

 

Deliceırmak: “Hazırız”

Piyangolar Birimi Müdürü Biray Deliceırmak ise sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak, Piyangolar Birimi’ne başlatılan denetimlere hazır olduklarının altını çizdi.

 

Mişon: “Başbakan sayesinde batacak”

Piyangolar Birimi’nin eski müdürü Yudum Mişon ise yaptığı açıklamada Birim’in Başbakan sayesinde batacağını ifade ederek, Yakında piyangolar birimi batacak! Evet, 3 arkadaşımız daha istihdam olmuş hayırlısı olsun. Olsun da bu kuruma bu kadar personel neden? Personele mi ihtiyacınız var, o zaman dışarıda görev yapan (ben gibi ) ve maaşını piyangolardan alanları göreve çağır? ( en az 15 kişi ) İşe gelmeyenleri ve maaş alanları göreve getirt! En az 10 da bunlar Senin yurt dışında yaşayan hatta orada antrenörlük yapan personelin var ona hala maaş ödüyorsun Bu gibi birçok şey… Üstelik istihdamlarda birinin yeğeni birinin bilmem nesi… Olmadı Sayın Başbakan bu…” ifadelerini kullandı.

 

Düzgün: “Yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları karşısında Başbakan sessiz kalmayı tercih etmekte”

Öntaç Düzgün ise sosyal medyada yaptığı açıklamada çok sayıda yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları karşısında Başbakan’ın sessiz kalmayı tercih etttiğini kaydederek, “30 yıldır tanıdığım Tufan Erhürman’ın şeffaflık açıklık hesap verilebilirlilik söylemleri sonunda bana bir abisi olarak Piyangolardan Sorumlu Biray Dekiceırmak ile Vakıflar Müdürü İbrahim Benter arasında ne fark olduğunu izah etme borcu olduğunu hatırlatmak isterim. Cevap alabileceğimi umarım” açıklamasında bulundu.

 

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..