AktüelKıbrıs SorunuYüzleşmeKayıp Şahıslar Komitesi Kazılara Devam Ediyor

Kayıp Şahıslar Komitesi, Girne’de 1974’te Türkiye’nin harekatı sırasında Kıbrıslırumların gömülmüş olabilecekleri bir alanda bugün kazılara başlıyor. Kıbrıs Haber Ajansı (KHA), kazıların yapılacağı bölgenin, Kıbrıslıtürklerin verdiği bilgiye göre şehir stadyumunun yanında olduğunu duyurdu. Gömü alanının bir bölümünün bir kaldırımın altında olduğuna inanılıyor. Geçmişte burada kablo döşenmesi sırasında kemikler görülmüştü. Kıbrıs Kayıp Şahıslar Komitesi, araştırma yapmak için bölgeye bir inşaat mühendisi gönderdi; telefon hatlarının kazıdan etkilenmesi halinde neler yapılabileceği konusunda Kıbrıs Türk telekomünikasyon yetkilileriyle de temasa geçti....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 27, 2018
Djumba Hotel & Cafe

Kayıp Şahıslar Komitesi, Girne’de 1974’te Türkiye’nin harekatı sırasında Kıbrıslırumların gömülmüş olabilecekleri bir alanda bugün kazılara başlıyor.

Kıbrıs Haber Ajansı (KHA), kazıların yapılacağı bölgenin, Kıbrıslıtürklerin verdiği bilgiye göre şehir stadyumunun yanında olduğunu duyurdu. Gömü alanının bir bölümünün bir kaldırımın altında olduğuna inanılıyor. Geçmişte burada kablo döşenmesi sırasında kemikler görülmüştü.

Kıbrıs Kayıp Şahıslar Komitesi, araştırma yapmak için bölgeye bir inşaat mühendisi gönderdi; telefon hatlarının kazıdan etkilenmesi halinde neler yapılabileceği konusunda Kıbrıs Türk telekomünikasyon yetkilileriyle de temasa geçti.

Geçmişte de aynı bölgeye yakın bir yerde, 1974’te sırasında öldürülen çoğu asker birçok Kıbrıslırum’un bulunduğu kazılar yapılmıştı.

Kayıp Şahıslar Komitesi, Lefkoşa’nın kuzeyinde, Arçoz (Yiğitler), Katokopia (Zümrütköye) ve Lefkoşa’nın güneyinde Strovolos’ta kazılar yapıyor.

Komitenin verilerine göre, 2018’de askeri alanlarda yapılan kazılar sırasında, Voni (Gökhan) köyünde en az beş kişinin kalıntıları bulundu; Dikomo (Dikmen), Asomatos (Özhan) ve Kyra (Mevlevi) köylerindeki askeri bölgelerde ise kalıntı bulunamadı.

Komite, 1974’ten bu yana kayıp olan 10-15 Kıbrıslırum’un kalıntılarını, bir kuyuda olabilecekleri bilgisi üzerine araştırmak için salı günü de Çatoz (Tizaos) köyünde kazılara başladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft