AktüelKıbrıs SorunuYüzleşmeKayıp Şahıslar Komitesi 7 bölgede kazı çalışmalarında bulunuyor

Komite biri güneyde, kalan altısı kuzeydeki kazı çalışmalarını yürütüyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 22, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kayıp Şahıslar Komitesi, 1963-1964 ve 1974’ten bu yana kayıp olan kişilerin akıbetinin belirlenmesi amacıyla toplam yedi bölgede çalışmalarını sürdürüyor.

Komite biri güneyde, kalan altısı kuzeydeki kazı çalışmalarını yürütüyor. Şu ana kadar söz konusu bölgelerde yapılan kazı çalışmalarında herhangi bir kalıntı bulunmadığı açıklandı.
 
Kıbrıs Haber Ajansı’nın Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslırum temsilcisinin ofisinden elde ettiği bilgilere göre, güneyde yapılan kazılar Lefkoşa’da SOPAZ bölgesinde yapılıyor.
 
Aynı bilgilere göre, kuzeyde altı ekip kazı çalışmaları yürütüyor; özel izin alındıktan sonra Girne yakınlarında bulunan askeri bölgede, Templos köyünün iki bölgesinde, Karpaz bölgesinde bulunan Livadia’da, Aşşa ve Mora köylerinde yapılıyor.
 
Aynı bilgilere göre, SOPAZ bölgesinde dört kişiden oluşan bir ekip tarafından yürütülen kazı çalışmaları 1963-1964 yıllarında kayıp olan bir Kıbrıslıtürk’ün bölgede gömüldüğü bilgileri üzerine devam ediyor.
 
SOPAZ bölgesinde kazı çalışmaları Ağustos 2021’de başladı. Ancak aşırı sıcaklardan dolayı çalışmalar ertelendi ve ekimde yeniden başladı. Ekibin bölgedeki çalışmalara bir -iki hafta daha devam edeceği açıklandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık