AktüelGazedda'nın GündemiKawasaki hastalığı olan çocuk yakında taburcu edilecek

Kawasaki hastalığı nedeniyle Lefkoşa’daki Makarios Hastanesi’ne yatırılan 4,5 yaşındaki erkek çocuğun sağlık durumu iyiye gidiyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 26, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kawasaki hastalığı nedeniyle Lefkoşa’daki Makarios Hastanesi’ne yatırılan 4,5 yaşındaki erkek çocuğun sağlık durumu iyiye gidiyor.

Pediatri Kliniği Müdürü Avraam Elias, Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) yaptığı açıklamada, hastanın birkaç gün içinde taburcu edilebileceğini söyledi.

Bu yıl bu hastalığa yakalanan üçüncü çocuk olan hastaya yapılan koronavirüsü testi olumsuz çıktı. Kawasaki hastası diğer iki çocuğun koronavirüsü testleri ise olumlu çıkmış ve hastaların bu klinik durumları sağlıklarını daha ciddi etkilemişti.

Avraam Elias, Kıbrıs’ta her yıl yaklaşık 10 çocuğun Kawasaki hastası olduğunu bildirdi.

Önemli bir çocuk hastalığı olan bu hastalık kendini özellikle beş yaş altı çocuklarda üç günden uzun süren ateş, döküntü, ağız içinde, dilde ve gözlerde kızarıklık şeklinde gösteriyor.

Antibiyotiklerin yüksek ateşe cevap vermemesi üzerine Limasol hastanesinden buraya nakledilen hasta, yaklaşık bir haftadan beri Makarios Hastanesi Pediatri Kliniği’nde tedavi görüyor.

Elias, çocuğun burada tedaviye cevap verdiğini, ateşinin hafiflediğini, klinik durumunun iyileştiğini, hastanede gözlem altında tutulacağını ve sağlık durumu bu şekilde giderse birkaç gün içinde taburcu edilebileceğini belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık