AktüelEkolojiKavurucu sıcaklıkların arkasında iklim krizi var

Çalışmaya göre iklim değişikliği Avrupa’da kavurucu sıcakların hem görülme olasılığını hem de şiddetini arttırdı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 2, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Dünya İklim Atıf Grubu, bugün önemli bir raporu kamuoyu ile paylaştı. Çalışma, Temmuz 2019’da Avrupa’da görülen kavurucu sıcaklıklarda iklim değişikliğinin parmağı olduğunu ortaya koyuyor. Geçtiğimiz hafta Fransa, Almanya, Hollanda, Birleşik Krallık’da ve birçok farklı avrupa ülkesinde tarihi sıcaklık rekorları kırılmıştı.

Avrupa, Temmuz 2019’da tarihin en sıcak dönemlerinden birini yaşadı, özellikle Temmuz’un son haftası ve 25-26 Temmuz tarihlerinde görülen kavurucu sıcaklıklar, hem aylık hem de günlük tarihi sıcaklık rekorlarının kırılmasına sebep oldu. Fransa’da 45.9°C’lik sıcaklıklar görülmüş, tüm zamanların rekoru kırılmış, Belçika’da da termometreler 42.3°C’yi görmüştü. Almanya’da 42°C, Hollanda’da 40.7°C, İngiltere’de 35°C sıcaklıklar kaydedildi. Bu sıcaklardan dolayı en az 13 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilmişti.

Dünya İklim Atıf Grubu, bu sıcaklıklar üzerine yeni yayımladığı bilimsel incelemede, kavurucu sıcaklıkların arkasında iklim değişikliğinin parmağı olduğunu gözler önüne seriyor. Çalışma, iklim değişikliğinin yaşanan bu tür hava olaylarının ortaya çıkma olasılığını en az 5 kat arttırdığını ortaya koyuyor.

Çalışma, Avrupa’da günümüzde yaşanan her aşırı sıcakların, insan kaynaklı iklim değişikliği yüzünden artık daha sık ve daha şiddetli olduğunu da ifade ediyor. Çalışmaya göre iklim değişikliği Avrupa’da kavurucu sıcakların hem görülme olasılığını hem de şiddetini arttırdı.  

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık