MüzakerelerKathimerini: Mont Pelerin’in Görüntüsü Dışında Kuyruğu Da Var…

Haftalık Kathimerini “Mont Pelerin’in Görüntüsü Dışında Kuyruğu Da Var… Haritalar Masada Açıldığında Akıncı’nın Toprak’la Garantiler’i Bağlaması Bekleniyor, Lefkoşa’nın Hazırlıkları Neler” başlıklı haberinde, Anastasiadis’in Toprak müzakeresi için yoğun hazırlık içerisinde olduğuna işaret etti. Harita ve somut öneriler hazırlayan Rum tarafının Güvenlik ve Garantiler başlığına dair fikir teatisine girilmesi ve Kıbrıs sorununda bugüne kadar üretilenlerin etraflıca ele alınması olasılığına karşı hazırlık yaptığına dikkat çekti. BM Genel Sekreter Ban Ki Moon’un İsviçre’de olmasına da vurgu yapılarak, Ban’ın “görüşmenin...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 30, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Haftalık Kathimerini “Mont Pelerin’in Görüntüsü Dışında Kuyruğu Da Var… Haritalar Masada Açıldığında Akıncı’nın Toprak’la Garantiler’i Bağlaması Bekleniyor, Lefkoşa’nın Hazırlıkları Neler” başlıklı haberinde, Anastasiadis’in Toprak müzakeresi için yoğun hazırlık içerisinde olduğuna işaret etti.

Harita ve somut öneriler hazırlayan Rum tarafının Güvenlik ve Garantiler başlığına dair fikir teatisine girilmesi ve Kıbrıs sorununda bugüne kadar üretilenlerin etraflıca ele alınması olasılığına karşı hazırlık yaptığına dikkat çekti.

BM Genel Sekreter Ban Ki Moon’un İsviçre’de olmasına da vurgu yapılarak, Ban’ın “görüşmenin başında hazır bulunduktan sonra İsviçre’den ayrılarak, liderleri baş başa mı bırakacağı” ya da “prosedürün gidişatı açısından bazı taahhütler koparmak için son gün mü İsviçre’de olacağı”nın ayrı bir önem arz edeceği belirtildi.

HARİTALAR

Kathimerini, “Toprak İçin Dört Harita ve İsviçre İçin Stratejiler… Annan Planı’ndan Bugüne Senaryolar Nasıl Gelişti” başlıklı manşet haberinde, “ortaya konulan kırmızı çizgileri de dikkate alarak, her iki taraftan edindiği bilgilerden, senaryolardan ve stratejilerden” ve “Financial Times’ın ortaya koyduğu bakış açısını” dikkate alarak ortaya çıkardığı 4 haritaya yer verdi.

Rum tarafının, İsviçre’yle ilgili olarak, Türk tarafının Toprağı, Güvenlik ve Garantiler’le bağlamasından, BM Genel Sekreteri’nin olmasına ve sonrasına kadar bütün senaryolara hazırlandığı belirtildi.

Annan planında bulunan 2 haritaya da yer veren gazete, birinci haritada Kıbrıs Türk tarafına toplam yüzde 28,5 oranında toprak verildiğini yazdı. Habere göre, Annan Planı’nda yer alan haritaya göre Rum tarafına şu yerleşim birimlerin verilmesi öngörülüyor: “Ammohosto (Maraş), Limnia (Mormenekşe), Prastio (Dörtyol), Stilli (Mutluyaka), Pirga (Pirhan), Kuklia (Köprülü), Kalopsida (Çayönü), Aheritu (Güvercinlik), Ahna (Düzce), Makrasika (İncirli), Aşşa (Paşaköy), Lisi (Akdoğan), Vadili, Pile, Timbu (Kırklar), Omorfo (Güzelyurt), Yerolakko (Alayköy), Ayios Vasilios (Ayvasıl/Türkeli), Larnakas tis Lapithiu (Lapta Larnakası/Kozan), Şillura (Yılmazköy), Ağırdağ, Kaputi (Kalkanlı), Kondemeno (Kılıçaslan), Ay. Marina (Gürpınar), Zodia (Bostancı), Katokopia (Zümrütköy), Avlona (Gayretköy), Kira (Mevlevi), Argaki (Akçay), Filia (Serhatköy), Petra (Taşköy), Galini (Ömerli), Soli ve Kseros (Denizli)”.

Gazete, Annan Planı’ndaki ikinci haritada ise Varoşa/Maraş, Omorfo/Güzelyurt, Aşşa/Paşaköy, Vadili, Aheritu/Güvercinlik, Ahna/Düzce, Lisi/Akdoğan, Kalopsida/Çayönü, Makrasika/İncirli, Pile, Timbu/Kırklar, Yerolakko/Alayköy, Aya Marina/Gürpınar, Zodya/Bostancı, Kozan, Kondemeno/Kılıçaslan, Cira/Mevlevi, Filya/Serhatköy, Argaki/Akçay, Kapudi/Kalkanlı, Katokopya/Zümrütköy, Avlona/Gayretköy, Petra/Taşköy, Galini/Ömerli’nin Rum idaresine verildiğini yazdı.

Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs Türk ve Rum kurucu devletçiklerini ayıracak çizginin düz olmasını istediğini hatırlatan gazete, Akıncı’nın Toprak’la ilgili önerilerinin Omorfo’nun Rumlara verilmesini değil, Omorfo ve Karpaz’ın federal toprak olmasını içerdiğini iddia etti. Gazete, Annan planındaki haritanın Kıbrıs Türk tarafınca kabul edilemeyeceği görüşünün hakim olduğunu savundu.

Türk tarafının söyleminde değişmeyen tek şeyin, kapalı Maraş’ın iadesi olduğunu yazan gazete, “toprak vermekten mümkün olduğunca kaçınmak için Toprağı Kıbrıs’ın tamamında serbest yerleşim hakkına bağlandığını” iddia etti.

Rum tarafının da kırmızı çizgileri olduğunu, Anastasiadis’in kırmızı çizgisinin “Omorfo’nun Rum idaresine verilmesi ve Kıbrıslı Türk kullanıcılara daha çok hak tanınması” olduğunu yazan gazete şunları da ekledi:

“Bilgilere göre 4 Karpaz köyünün (Dipkarpaz, Yalusa (Yeni Erenköy), Ay. Triada (Sipahi), Melanagra (Adaçay)) ve Omorfo’nun federal bölgeye katılması senaryosu da var. Buna ilaveten Kormacit (Koruçam), Asomatos (Özhan), Karpasia (Karpaşa) ve Ay. Marina (Gürpınar) isimli Maronit köylerini Karpaz ile birlikte federal toprağa katan bir senaryodan da söz ediliyor. Kıbrıs Rum tarafı açısından temel fark, iki devletçiği ayıran sınırın düz olmaması gerektiğidir. Bu senaryolar yanında, Omorfo’nun iade edilmesi ve geri dönmeyecek olan mal sahiplerine tazminat verilmesi gibi başkaları (senaryo) da var.”

Gazete, Financial Times’a dayanarak, Anastasiadis’in Omorfo bölgesinin iadesiyle ilgili taviz vermeye mecbur kalması için baskı altına alınmasının beklendiğini yazdı.

tak

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık