AktüelDünyaKatalonya Parlamentosu, Rojava Özerk Yönetimi’ni tanıdı

Katalonya Parlamentosu, Rojava Özerk Yönetimi’ni tanıyan ilk Parlamento oldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 21, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Katalonya Parlamentosu, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni (Rojava Özerk Yönetimi) oy çokluğuyla tanıdı.

Katalonya Parlamentosu, Rojava Özerk Yönetimi’ni tanıyan ilk Parlamento oldu. Tasarı 19 Temmuz’da Özerk Yönetimi tanımayı ve her alanda dayanışmayı hedefleyen bir karar tasarısı olarak sunulmuştu.

Gazete Karınca’da yer alan habere göre, Katalonya Parlamentosu, Rakka’nın DAİŞ’ten kurtarılmasının yıl dönümünde yaptığı özel oturumda Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni oy çokluğuyla resmen tanıdı. Yapılan oylamada 111 evet, 18 hayır oyu kullanıldı. Katalonya Parlamentosu, Rojava Özerk Yönetimi’ni tanıyan ilk Parlamento oldu.

Özerk Yönetim: Katalonya bölgesindeki dostlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi,  Katalonya parlamentosu tarafından siyasi olarak tanınmasına ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Katalonya bölgesindeki dostlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tarihi tutumlarını değerli buluyoruz” denildi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Katalonya Parlamentosu’nun oy çokluğu ile Özerk Yönetim’i tanımasına ilişkin açıklama yaptı. Katalonya Parlamentosu’na teşekkür eden Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, şu ifadelerde bulundu:

“20 Ekim’de Katalonya Parlamentosu Özerk Yönetimi siyasi olarak tanıdı. Katalonya bölgesi parlamentosunun Özerk Yönetimi tanıması somut bir gelişmedir. Suriye krizinin çözülmesinde, aynı zamanda halkların kardeşliği ve demokrasi yolunda toplumda onlarca yıldır kulak ardı edilen bütün bileşenlerin iradelerini temsil edecek olan Özerk Yönetim projesinin gerçekliğidir. Katalonya bölgesindeki dostlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tarihi tutumlarını değerli buluyoruz. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olarak daha da gelişip demokratik projemizi daha da zenginleştirme sözü veriyoruz.”

Ne olmuştu?

19 Temmuz’da Katalonya Parlamentosu’na Özerk Yönetimi tanımayı ve her alanda dayanışmayı hedefleyen bir karar tasarısı sunuldu.

Tasarı Escuerra Republicana (Cumhuriyetçi Sol) Parlamento Grubu üyesi Ruben Wagensberg Ramon, Junt Per Catalunya’dan (Katalonya İçin Birlik) Parlamento Grubu Dış Eylem, Şeffaflık ve İşbirliği Komitesi sözcüsü Francesc de Dalmases i Thio, En Comú Podem’den (Birlikte Yapabiliriz) Parlamento Grubu Dış Eylem, Şeffaflık ve İşbirliği Komitesi sözcüsü Susanna Segovia Sánchez, CUP (Halk Birliği Adaylığı) Parlamento Grup Sözcüsü Eulàlia Reguant i Cura tarafından sunuldu. Katalonya hükümeti Cumhuriyetçi Sol ve Katalonya için Birlik partilerinin oluşturduğu koalisyondan oluşuyor. CUP ile hükümete katılmadan dışarıdan destek veriyordu. En Comú Podem ise Podemos’un da aralarında olduğu sol bir koalisyon olarak muhalefette yer alıyor. Bu dört parti adına hazırlanan karar tasarısında Suriye’nin diğer bölgelerinin aksine Kuzey ve Doğu Suriye’deki farklı duruma dikkat çekilmişti. Tasarı, “Katalonya’nın Kürdistan’ın yeniden inşası konusundaki taahhüdüne ilişkin bir karar tasarısı” başlığını taşıyordu. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık