AktüelEkolojiManşetYaşamKasırga Hawaii adasını silip süpürdü, Ada ortadan kayboldu

Çeviri: Aycan Akcin Kaynak: The Guardian Doğu Adası, bu ayın başlarında Hawaii’yi vuran Hurricane Walaka ile yoğun bir fırtınaya girdikten sonra ortadan kayboldu. Amerika Birleşik Devletleri’nin bir parçası olan ada, Hawaii’yi saran güçlü bir kasırga tarafından haritadan silindi. Bir mercan kayalığı üzerine oturan çakıl ve kumdan oluşan Doğu Adası, bu ayın başlarında Hawaii’yi saran yoğun bir fırtına olan Hurricane Walaka ile temasa girmesinin ardından talihsiz bir şekilde ortadan kayboldu. Bilim adamları, kocaman olan korunmuş deniz...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 26, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çeviri: Aycan Akcin

Kaynak: The Guardian

Doğu Adası, bu ayın başlarında Hawaii’yi vuran Hurricane Walaka ile yoğun bir fırtınaya girdikten sonra ortadan kayboldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin bir parçası olan ada, Hawaii’yi saran güçlü bir kasırga tarafından haritadan silindi.

Bir mercan kayalığı üzerine oturan çakıl ve kumdan oluşan Doğu Adası, bu ayın başlarında Hawaii’yi saran yoğun bir fırtına olan Hurricane Walaka ile temasa girmesinin ardından talihsiz bir şekilde ortadan kayboldu.

Bilim adamları, kocaman olan korunmuş deniz bölgesinde bulunan 11 dönümlük bu adanın ortadan kaybolduğunu doğruladılar.

Hawaii Üniversitesi’nde Dünya Bilimci olan Profesör Chip Fletcher bu adanın tahmin edilene göre 1000 ile 2000 yıllık olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “adanın 10 ile 20 yıl kadar daha hayatta kalabileceğinin düşünmüştük. Ama böylelikle iklim değişikliklerinden kaynaklı risklerin düşündüğümüzden çok daha fazla olduğunu öğrenmiş olduk”.

Doğu Adası yaklaşık yarım mil uzunluğunda ve 400 metrelik genişlikte, Fransız frigate Shoals’daki ikinci en büyük adaydı ve uzak batı Hawaii takımadasının mercan adası idi . 1952’ye kadar, ABD Sahil Güvenlik radar istasyonuna ev sahipliği yaptı.

Büyüklüğü yanında vahşi yaşam için elzem bir role sahipti; örneğin, nesli kritik bir şekilde tükenmeye yüz tutmuş Akdeniz foklarının – ki sayıları 1,400 civarındadır- yaşam alanıydı. Fokların büyük çoğunluğu yavrularını bu adada büyütmekteydi. Aynı zamanda yaşamları tehdit altında olan yeşil deniz kaplumbağaları ve genellikle gençleri kaplan köpekbalıkları tarafından avlanan albatroslar gibi deniz kuşlarının yaşamları da adaya bağlıydı.

İklim değişikliği okyanus ve atmosferin ısınmasına neden olarak fırtınaların şiddetlenmesine neden olurken, kasırgaların Doğu Adası’nın yakın zamana kadar var olduğu bölge olan kuzeye doğru  kaydıklarına dair kanıtlar var.

Fransız Fırkateyn Atları, 2016 yılında Obama yönetimi tarafından genişletildiğinde dünyanın en büyük deniz rezervine dönüşen Papahānaumokuākea deniz ulusal anıtında oturmaktadır. Mercan adaları, deniz kayaları ve sürülerden oluşan 1.350 millik bir dizi mercan da dahil olmak üzere bir yaşam isyanına sahiptir. Hawaii’ye özgü birçok balık, kuş ve memeliler.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ndeki Hawaii anıtı için üst düzey bir yetkili olan Randy Kosaki şöye dedi: “Almamız gereken mesaj iklim değişikliğinin varlığı ve şu an gerçekleşiyor olduğudur , bazı kesimlerce söylendiği gibi Çin’de yayılan bir aldatmaca değildir.”

Kaynak: 

Hawaiian island erased by powerful hurricane: ‘The loss is a huge blow’

East Island has vanished after coming into contact with Hurricane Walaka, an intense storm that hit Hawaii earlier this month

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık