koronavirusKarpaz’daki Kıbrıslırumlar karantinayı anlattı

Alithia gazetesi, koronavirüs salgını sebebiyle karantinaya alınan Karpaz bölgesinde yaşayan ve Kıbrıslırumların bazılarıyla, yaşadıkları duruma ilişkin yaptığı röportajlara yer verdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 5, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Alithia gazetesi, koronavirüs salgını sebebiyle karantinaya alınan Karpaz bölgesinde yaşayan ve Kıbrıslırumların bazılarıyla, yaşadıkları duruma ilişkin yaptığı röportajlara yer verdi.

Gazete, “Şimdi de Salgın Yüzünden Mahsurlar” başlığını kullanan gazete, “Rizokarpaso” (Dipkarpaz) ve Apostolos Andreas Papazı Papazaharias, “Ayia Triada” (Sipahi) köyü sakini Onufrio Nikola Musii ve her iki köyün muhtarları Mihalis Pandelis ve Yannis Haciyannis’le gerçekleştirdiği telefon görüşmelerini okuyucusuna aktardı.

“Rizokarpaso” (Dipkarpaz) ve Apostolos Andreas Papazı Papazaharias, “Ayia Triada” (Sipahi) köyü sakini Onufrio Nikola Musii ve her iki köyün muhtarları Mihalis Pandelis ve Yannis Haciyannis gazeteye yaptıkları açıklamalarda özetle, şu anda karantinada olduklarını ve durumlarının iyi olduğunu, tüm ihtiyaçlarının ise bir telefonla kapılarına kadar getirildiğini söylediler.

Karpazlı Kıbrıslırumlar açıklamalarında ayrıca, ihtiyaç duydukları ilaçların BM aracılığıyla geldiğini ve her üç köyden sorumlu olan Dipkarpaz kökenli Kıbrıslırum hemşire tarafından kapılara bırakılmak suretiyle dağıtıldığını belirterek ihtiyaç duydukları ve eksildikleri bazı şeyleri ise komşularının (Türk ve Laz) kendilerine sağladığını vurguladılar.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık