AktüelEkonomi PolitikPolitikaKarl Marx’ın mezarına bir saldırı daha

Karl Marx’ın Londra’daki anıt mezarı son 2 haftada 2. kez saldırıya uğradı. Anıta kırmızı boyayla “Soykırımın mimari” yazıldı. 19’uncu yüzyıl siyasal filozofu ve bilimsel sosyalizmin kurucusu Karl Marx’ın Kuzey Londra’daki mezarı son iki haftada ikinci kez tahrip edildi. Bir önceki saldırıda çekiçle hasar gören anıt mezar, bu kez kırmızı boyayla saldırıya uğradı. Şubat ayında, olağanüstü tarihi ilgiye değer İngiliz yapılar arasında yer alan Highgate mezarlığındaki anıt görevlisi saldırıyı, “Anlamsız, aptalca, cahilce,” diye niteledi ve “Marx’ın mirası...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 17, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Karl Marx’ın Londra’daki anıt mezarı son 2 haftada 2. kez saldırıya uğradı. Anıta kırmızı boyayla “Soykırımın mimari” yazıldı.

19’uncu yüzyıl siyasal filozofu ve bilimsel sosyalizmin kurucusu Karl Marx’ın Kuzey Londra’daki mezarı son iki haftada ikinci kez tahrip edildi. Bir önceki saldırıda çekiçle hasar gören anıt mezar, bu kez kırmızı boyayla saldırıya uğradı.

Şubat ayında, olağanüstü tarihi ilgiye değer İngiliz yapılar arasında yer alan Highgate mezarlığındaki anıt görevlisi saldırıyı, “Anlamsız, aptalca, cahilce,” diye niteledi ve “Marx’ın mirası hakkında ne düşünüyorsanız düşünün, bu konuya dikkat çekmenin yolu bu değil” dedi.

Mezarın üzerine boyayla “Soykırımın mimarı”, “Nefret doktrini” ve “Açlığın ideolojisi” yazıldı.

Alman devrimci sosyalist, Das Kapital ve Komünist Manifesto‘nun eş yazarı, 1849’dan 1883’teki ölümüne kadar Londra’da yaşadı.

Marx’ın anıtı geçmişte de boyayla saldırıya uğramış ve 1970 yılında bomba ile imha edilmeye çalışılmıştır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık