koronavirusKararları yayınlama yetkisi Sağlık Bakanlığı’nda

Barolar Birliği Başkanı Avukat Hasan Esendağlı, kişisel sosyal medya hesabından ülkede yaşanan kaosla ilgili açıklamalarda bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 17, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Barolar Birliği Başkanı Avukat Hasan Esendağlı, kişisel sosyal medya hesabından ülkede yaşanan kaosla ilgili açıklamalarda bulundu. Esendağlı, kararları Resmi Gazete’de yayımlama yetkisinin Sağlık Bakanlığı’nda olduğunu ifade ederek, kararların halen yayınlanmadığını ve şu anki durumun “araf” olduğunu söyledi.

Açıklama şöyle:

Hukuki sorun şu noktalarda ortaya çıkmaktadır:

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun dün akşamki kararlarının yürürlüğe girmesi için Resmi Gazete’de yayımlanması gerekmektedir.

Peki bu yetki kime aittir?

Yasa’ya göre kararları Resmi Gazete’de yayımlayacak olan Sağlık Bakanlığı’dır. Başka bir ifadeyle Bakanlar Kurulu’nun veya Başbakan’ın bu kararları Resmi Gazete’de yayımlamama konusunda herhangi bir yetkisi veya takdir hakkı bulunmamaktadır. Ama kararlar da henüz yayımlanmış değildir.

Dolayısı ile şu anki hukuki durum, bir nevi “Araf”‘tır; karmaşadır. KKTC Başsavcısı’nın, saat 14:00’te davet edildiği Bakanlar Kurulu toplantısında taraflara hukuki durumlarını net olarak anlayacakları şekilde gerekli mütalaayı vereceğini düşünmekteyim.

Az daha sabır dilerim.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık