koronavirusÖzel HaberKarantinaya dönüştürülen yurtta, öğrenciler odalarından çıkarılıyor

Kıbrıs’ın kuzeyindeki bazı yurtlar, yurt dışından gelecek vatandaşlar için izolasyon maksatlı düzenlenmeye başlandı. Yakın Doğu Üniversitesi’nin üst kısmında Özok Group'a ait “Campus Cyprus” adlı yurttaki öğrenciler odalarından çıkarılıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 20, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın kuzeyindeki bazı yurtlar, yurt dışından gelecek vatandaşlar için izolasyon maksatlı düzenlenmeye başlandı. Yakın Doğu Üniversitesi’nin üst kısmında Özok Group’a ait “Campus Cyprus” adlı yurttaki öğrenciler odalarından çıkarılıyor.

Dikmen’de Yakın Doğu Üniversitesi’nin üst kısmında bulunan Özok Group’a ait “Campus Cyprus” adlı 4 bloktan oluşan yurdun, 3 bloğu boşaltılıyor. Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda başlayan çalışmalar sonrasında, öğrencilerin ciddi bir mağduriyet yaşadığı iddia ediliyor.

GazeddaKıbrıs’ın edindiği bilgide, Sağlık Bakanlığı’nın emri ile öğrencilerin tüm kişisel eşyalarının odalardan çıkarılmaya başlandığı, virüs dolayısıyla yurt dışına dönen öğrencilerin eşyaları ise yurt çalışanları tarafından toplanarak başka bir yurda götürüldüğü belirtildi.

“Kişisel eşyalar doldurularak dışarıya çıkartıldı”

Edinilen bilgide, Campus Cyprus içinde bulunan 1, 2 ve 4’üncü blok boşaltılarak 3’üncü bloğa taşındı. Salgın dolayısıyla Türkiye’ye geri dönen öğrencilerin kişisel eşyaları ise kartonlara doldurularak 3’üncü bloğa götürüldü. Türkiye’de bulunan öğrencilerin, durumu arkadaşları aracılığıyla öğrendiği de belirtildi.

Bozulacak yiyecekler yanısıra, kişisel eşyaların görevliler tarafından dışarıya çıkarılmasına tepki gösterilirken, öğrencilerin Haziran ayına kadar peşin ödenen odalarının ellerinden alınmasıyla mağduriyet yaşadıkları belirtildi.

“Öğrencilerimiz farklı bir bloğa alındı”

GazeddaKıbrıs’ın ulaştığı Özok Group yetkilileri, yurdun büyük bir bölümünün boşaldığı için öğrencilerin tek bir bloka toplandığını, Sağlık Bakanlığı’nın talebiyle de yurdun üç blokunun ülke dışından gelecek kişilerin 14 günlük izolasyonu için kullanılacağını bildirdi.

Yetkili, yurtların birbiri arasındaki mesafesinin oldukça açık ve izole bir yer olduğunu da belirterek, 3 blokun Sağlık Bakanlığı’na tahsis edildiğini ve halen yurtlarda kalan öğrencilerin ise mağdur edilmediğini belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık