AktüelkoronavirusKarantinadaki Kıbrıslıtürklere kuzeye geçme şansı tanınacak

Dün akşam Larnaka ve Baf üzerinden Kıbrıs'a gelerek Trodos'ta karantinaya alınan Kıbrıslıtürk öğrencilerin kuzeye geçmeleri için seçenek sunulacağı öğrenildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 17, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Dün akşam Larnaka ve Baf üzerinden Kıbrıs Cumhuriyeti’ne gelen ve yoğun uğraşlar ile ülkeye kabul edilerek karantinaya alınan öğrenciler içinde, Kıbrıslıtürk olan  öğrencilerin talep etmeleri durumda kuzeye geçirileceği bildirildi.

“Konuyla ilgili temas halindeyiz”

Sağlıkla ilgili İki Toplumlu Teknik Komite’nin Kıbrıslırum eş başkanı Leonidas Filaktou, dün akşam İngiltere’den gelen yolcular arasında Kıbrıslıtürk öğrencilerin de bulunduğu yönündeki Tatar’ın açıklamasının ardından komitenin Kıbrıslıtürk eş başkanı ile konuyla ilgili temas halinde olduğunu söyledi.

Yolcuların 14 gün için karantinaya alındığı bildirilen haberde, Kıbrıs Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Filaktou, iki toplumlu teknik komitenin Kıbrıslıtürk eş başkanı ile temasa geçtiğini ve Kıbrıslıtürk yolcuların isimlerini istediğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın Kıbrıstürk tarafına yönelik bir mesajını aktaran Filaktou, yolcular arasında bulunan Kıbrıslı Türklere kuzeye gitme seçeneği verileceğini de söyledi.

Horozoğlu: Tüm öğrencilerin kuzeye geçirilmesi bekleniyor

Kıbrıs Türk Gençlik Birliği İngiltere Başkanı Nafiya Horozoğlu sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Geçiş konusu için KKTC Cumhurbaşkanlığı sağlık teknik komitesini görevlendirdi. Baf’tan gelen 1 öğrencimiz olduğunu biliyoruz. Güney yetkilileri Larnaka’dan gelen öğrenciler olduğunu da söyledi ama isimlerine henüz ulaşamadık. Tüm öğrencilerin kuzeye geçirilmesi bekleniyor.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık