AktüelGazedda'nın GündemiRöportajKaranlık yollarda ölüme terk edildik!

Karanlık yollarda yolculuk etmeye terk edilen Kıbrıs’ın kuzeyindeki yurttaşlar her gün ölümle yüz yüze yolculuk etmek durumunda bırakılıyor. Eğitimini yurtdışında sürdüren Özer Şahoğlu, dün akşam Lefkoşa’nın karanlık sokaklarında geçirdiği bir trafik çarpışmasının ardından GazeddaKıbrıs'a açıklamalarda bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 20, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Karanlık yollarda yolculuk etmeye terk edilen Kıbrıs’ın kuzeyindeki yurttaşlar her gün ölümle yüz yüze yolculuk etmek durumunda bırakılıyor. Eğitimini yurtdışında sürdüren Özer Şahoğlu, dün akşam Lefkoşa’nın karanlık sokaklarında geçirdiği bir trafik çarpışmasının ardından GazeddaKıbrıs’a açıklamalarda bulundu.

Şahoğlu, dün akşam Kıbrıs Gazetesi’nin bulunduğu yolda geçirdiği trafik çarpışmasının ardından, aynı süreler içinde 5 farklı trafik çarpışmasına daha şahit olduğunu ifade ederek, dün akşam yaşadığı olaydan şans eseri kurtulduğunu belirtti.

“Yollar hepimize mezar olacak”

Şahoğlu, dün akşam başından geçen trafik çarpışmasını şans eser sadece başını vurarak atlattığını ifade ederek, bu yolların herkese mezar olacağını söyledi.

Şahoğlu açıklamasında şunları kaydetti:

“Bugüne kadar sadece benim ailemde, trafik kazalarında ölen bir uzak ve iki hiç tanışamadığım yakın akrabam bulunurken, dün Hamitköy istikametine seyrettiğim sırada, ben de çok büyük bir can tehlikesi ile karşı karşıya kaldım. Aşırı sürat ile aynı istikamete seyreden bir aracın bana çarpıp kaçması ile aracımla refüje savrularak zıt yöne döndüm ve görgü tanıklarının hemen yanıma gelip bana yardım etmesi ile hızlı sürmediğim için çok ama çok şanslı olduğumu ve ben neredeyse şok etkisinde hatırlamakta zorlanırken arabanın kolayca durabildiğini gördüklerini söylediler.”

“Polis olay yerine çok geç geldi”

Çarpışma sırasında yaşadığı şokun ardından, olay yerinde kendisine yardım eden yurttaşlar sayesinde polise ve ailesine ulaştığını da ifade eden Şahoğlu, polis olay yerine beklenenden çok daha geç bir sürede geldiğini ifade etti.

Şahoğlu, polis ihbar hattı ile ilgili de eleştiri getirerek, telefonu seri bir şekilde açan bir sisteme sahip olmak yerine önce telesekreter sonra yönlendirme yapmasının ardından polise ulaşabildiğini kaydetti.

Polisin olay yerine ulaşmasının ardından güvenlik önlemlerinin alınmadığı da söyleyen Şahoğlu, o sıralarda aşırı süratli bir başka arabanın olay yerinde bulunan aile yakınını neredeyse basacağını söyledi. Şahoğlu, polisin gözleri önünde olan olayla ilgili olarak, aracın son anda aile yakınını fark ettiğini söyledi ve dümeni kırarak oradan uzaklaştığını ifade etti.

“Başka bir araç kaza yaparak, olay yerinden uzaklaştı”

Şahoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

“Tam bunun üzerine, aynı yolda giden başka bir kamyon araç diğer bir araca çarparak polisin gözü önünde olay yerinden kayboldu. Bir gecede üçümüzün de ve olay yerindeki diğer sivillerin de hayatları eş zamanlı olarak defalarca kez tehlikeye girdi. Ardından karokolda ifademi verdim ve eve doğru gitmek üzere yola çıktık. Kaymaklı ışılarından Hamitköy’e gittiğimiz sırada yollarda hiç bir ışığın yanmaması nedeni ile bir kadın, yolunu görmeyerek zıt yönde üstümüze sürmeye başladı ve son dakika yanlış tarafta olduğunu fark ederek,  kavşağın ortasında geri vitesi takarak, geriledi; diğer şerife geçerek yoluna devam etti.”

Bir gecede 5 olay

Şahoğlu, Hamitköy Çemberi’ne vardıkları zaman bir trafik çarpışması daha gördüklerini ifade ederek, iki  aracın çemberde birbirine girdiğini söyledi.

Şahoğlu, “tek söyleyceğim şey dağ yolunda okula giderken arkadaşlarımızı öldüren, ailelerimizi hüzüne sürükleyen ve her geçen gün daha da insanlık dışı, onursuz ve rezil bir hal alan bu düzen yerin dibine batsın” diyerek, çarpışma anında aklından geçen en net düşüncenin “bugünün geleceğini biliyordum, bir gün hepimiz bu düzen yüzünden can vereceğiz” olduğunu söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık