AktüelGazedda'nın Gündemi“Karanlık düzen gün yüzüne çıkıyor”

Halil Falyalı cinayetiyle ilgili Medyascope‘un sorularını yanıtlayan Kıbrıslı gazeteci Esra Aygın kktc'de bölünmüşlüğün, tanınmamışlığın, uluslararası hukuk düzeninde bulunmamanın avantajlarıyla karanlık bir düzen yaratıldığını ve bu düzenin tüm çıplaklığıyla gün yüzüne çıktığını söyledi.
Gazedda KıbrısŞubat 9, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Halil Falyalı cinayetiyle ilgili Medyascope‘un sorularını yanıtlayan Kıbrıslı gazeteci Esra Aygın kktc’de bölünmüşlüğün, tanınmamışlığın, uluslararası hukuk düzeninde bulunmamanın avantajlarıyla karanlık bir düzen yaratıldığını ve bu düzenin tüm çıplaklığıyla gün yüzüne çıktığını söyledi.

“Seks ve kumarhane turizmi ile anılan bu toprak parçası, insan kaçakçılığının, sanal bahsin, uyuşturucu ticaretinin merkezlerinden biri, bir arka bahçe. Ve dolayısıyla da mafya ve çeteler burada kol geziyor, kendi yasalarını uyguluyor, kendi kanlı hesaplaşmalarını böyle açık açık yapabiliyor.”

kktc’nin nüfusuna oranla dünyanın en yüksek asker sayısına sahip yerlerinden biri olduğuna vurgu yapan Aygın, “Her yer asker, polis ve MOBESE kameraları ile dolu. Tüm sınırları, limanları asker tarafından korunuyor. Hal böyleyken bu ülkeye makineli tüfekli, uzun namlulu silahlı tetikçiler nasıl, hangi limandan girebiliyor; kan döküp kaçabiliyor?” dedi ve şu ifadeleri kullandı:

Tüm bu olayların yaşanmasına izin veren mafya-devlet ilişkilerini, mafyanın bu ülkedeki faaliyetlerine göz yuman hatta yardım eden yasal ve gayrı-yasal yapıları, polisin hala sivile bağlı olmamasını sorgulamadan bu olayların üzerine gitmek, tekrarlanmalarını engellemek, Kuzey Kıbrıs’ı bir arka bahçe olmaktan kurtarmak imkansızdır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık