AktüelEkolojiKaraismailoğlu: Petrol sızıntısına karşı Akdeniz’i bariyerle kapatıyoruz

TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu‘nun, Suriye kaynaklı deniz kirliliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 1, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu‘nun, Suriye kaynaklı deniz kirliliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Karaismaioğlu, Akdeniz’deki petrol sızıntısına karşı bakanlık olarak harekete geçtiklerini vurguladı ve sızıntıya karşı Akdeniz’i bariyerlerle kapattıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, “Petrolü temizlemek için 1100 metre deniz bariyeri, 3 adet petrol toplama sıyırıcı, 2000 adet emici ped, 700 metre emici sosis bariyer, 7 adet yüzer portatif depolama tankı ile donatılan/yüklenen Yapracık ve Altuğ 2 römorkörleri ve Kıbrıs Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait söndüren 10 Römorkörü kullanılmaya başlandı” dedi.

Karaismailoğlu, Suriye sınırında Baniyas ilindeki Elektrik Santrali’ndeki fueloil depolama tankında meydana gelen sızıntıdan kaynaklanan petrol kirliliğinin Kıbrıs’ın kuzeyi kıyılarına zarar vermemesi için TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın teyakkuza geçtiğini bildirdi.

“Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından acil müdahale başlatıldı”

Kirliliğin kıyıları tehdit etmesi üzerine Kıbrıs’ın kuzeyinin Türkiye’den yardım istediğini ifade eden Karaismailoğlu, talimatlarım doğrultusunda petrol kirliliğinin Kıbrıs’ın kuzeyi kıyılarına zarar vermemesi için Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından acil müdahale başlatıldı.

Kullanılan ekipmanlar hakkında da bilgi veren Karaismaioğlu, “Petrolü temizlemek için; 1100 metre deniz bariyeri, 3 adet petrol toplama sıyırıcı, 2000 adet emici ped, 700 metre emici sosis bariyer, 7 adet yüzer portatif depolama tankı ile donatılan/yüklenen YAPRACIK ve ALTUĞ 2 römorkörleri ve Kıbrıs Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait SÖNDÜREN 10 Römorkörü kullanılmaya başlandı” diye konuştu.

“Deniz araçları ivedilikle bölgeye sevk edildi”

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay koordinesinde yürütülen acil müdahale çalışmaları kapsamında, 30 Ağustos tarihinde Bakanlığın yetkilendirildiğini belirten Karaismailoğlu, acil müdahale firmalarının deniz araçları ve kirliliğe müdahale ekipmanlarının ivedilikle bölgeye sevk edildiğini bildirdi.

Karaismailoğlu, Türk Radyo ile Kıbrıs Türk Radyo tarafından kirlilik bölgesinde olan gemilere uyarı yayını yapıldığını, bölgede gördükleri kirlilikleri bildirmeleri talimatı verildiğini söyledi.

“Seyit Onbaşı ve Nene Hatun Gemisi’nin 3 Eylül’de bölgede olması planlanıyor”

Karaismailoğlu, Bakanlığa ait Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından işletilen SEYİT ONBAŞI Petrol Toplama Gemisi’nin 30 Ağustos’ta, NENE HATUN Acil Müdahale Gemisi’nin ise 31 Ağustos’ta KKTC’ye intikal etmek üzere İstanbul’dan yola çıktığını kaydetti ve 3 Eylül’de bölgede olmalarının planlandığını açıkladı.

TC Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, bölgedeki gemilere operasyonlarda yardımcı olmaları amacıyla, Kıbrıs KEGM’ye ait Vatan römorkörü ile Bayrak destek gemisinin de 31 Ağustos sabah saatlerinde 3 römorköre katıldığını vurguladı.

“Aliağa ve Mersin’de iki römorkör hazır bekletiliyor”

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faut Oktay‘ın süreci yakında takip ettiğine dikkati çeken Bakan Karaismailoğlu, “Aliağa Liman Başkanlığı ile Mersin Liman Başkanlığı idari sahasında görevli iki adet römorkör petrol kirliliğine müdahale ekipmanları ile birlikte bölgeye intikal etmek için hazır vaziyette bekletilmektedir.

Bakanlığımıza ait Ulusal Deniz Emniyet Merkezimizdeki muhtelif petrol kirliliğine müdahale ekipmanları, karayolu ile İskenderun Körfezi’ne gönderilmektedir” diye konuştu.

“Tespit edilen kirliliğe müdahale ediliyor”

Zafer Burnu’nun 7.5 deniz mili açığında tespit edilen küçük bir petrol kirliliğine bölgeye sevk edilen deniz araçları ve ekipmanları ile müdahaleye edildiğinin altını çizen Karaismailoğlu, değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Hava unsurlarının rapor ettiği 2 farklı noktadaki kirlilik ihbarına yönelik, deniz araçlarınca yapılan gözetim seyrinde herhangi bir kirliliğe rastlanılmamıştır.

Suriye’de meydana gelen kirlilikle ilgili uluslararası örgütler ve sivil toplum kuruluşları ile gerekli görüşmeler yürütülürken, Bakanlık olarak, bölgeye sevk edilen 4 römorkör ve 1 destek gemisi ve muhtelif kirliliğe müdahale ekipmanı ile hem gözlem hem de deniz yüzeyinde tespit edilen kirliliklere müdahaleye başlanmıştır.

Bölgede; ilgili kurumların hava unsurlarının sağladığı görüntüler ve uydu görüntüleri ile kirlilik takip edilmekte olup, dökülen petrolün Kıbrıs’ın kuzeyi ile Suriye arasındaki deniz alanında oldukça yayılmış olduğu anlaşılmaktadır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık