AktüelBilimKara Delik fotoğrafını çeken ekip ‘Bilim Oscar’ını kazandı

Kara Delik fotoğrafını çeken ekip ‘Bilim Oscar’ını kazandı
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 7, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Dünyanın ilk kara delik fotoğrafını çekmek için işbirliği yapan 347 bilim insanı, geçtiğimiz Perşembe günü bilim dünyasının Oscar’ı olarak bilinen “Temel Fizik Atılım Ödülü”(Breakthrough Prize) ile onurlandırıldı ve toplamda 3 milyon dolar kazandı.

Event Horizon Teleskobu, 10 Nisan’da süper kütleli bir kara deliğin ilk görüntüsünü yayınlamıştı. Yaptıkları bu görüntüleme, bundan sonra yapılacak tüm çalışmaların ölçümsel olarak daha doğru bir şekilde gözlemlenebilmesine olanak tanımıştı.

Harvard-Smithsonian Astrophysics Center’da Shep Doeleman’ın yönettiği ekip, on yıldan fazla bir süre boyunca, dünyanın dört bir yanındaki çifte çalışan sekiz radyo teleskobunun aldığı sinyalleri birleştirerek bu olağanüstü görüntüyü elde etti. Bu teknik sayesinde, daha önce benzeri görülmemiş bir çözünürlük elde ettiler ve kara deliğin siluetini tarihte ilk kez gözlemleyerek bu gök cisimleri hakkındaki teorik öngörüleri nihayet doğrulamış oldular.

3 Milyon Dolarlık Ödül Bilim İnsanları Arasında Paylaştırılacak

3 milyon dolarlık ödül, fotoğrafın oluşturulmasında katkısı bulunan 347 bilim insanı arasında eşit olarak paylaşılacak.

Ayrıca ödül töreninin verdiği yaşam bilimleri ve matematik kategorilerinin kazananları da 3 milyon dolar alacaklar.

Kazanan isimler, 3 Kasım günü Kaliforniya Mountain View’deki NASA Ames Araştırma Merkezi’ndeki gala ödül töreninde tanıtılacak ve ödüllerini alacaklar.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık