koronavirus“Kapıların açılması en erken zamanda değerlendirilmeli”

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, ivedilik gerektiren ekonomik konular ve Meclis kapalı olduğundan dolayı geride kalan süreçte bir çok kararnamenin gündeme geldiğini belirtti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 12, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, ivedilik gerektiren ekonomik konular ve Meclis kapalı olduğundan dolayı geride kalan süreçte bir çok kararnamenin gündeme geldiğini belirtti. Erhürman, hükümetin bu konuda meclisin açılmasının ardından gerekli adımları attığını ve kararnamelerin Meclis’te Anayasa’ya uygun hale getirildiğini anlattı.

Erhürman, artık Meclis’in açık olduğunu ve artık Meclis iradesinin olduğunu ifade ederek, kararnamelerin sürekli hale getirilmemesi gerektiğini kaydetti.

Vergi toplamak ve maliyeye katkı sağlamak için çıkarılan kararnamelerin yasaya çevrileceğini ifade eden Erhürman, Türkiye’den de bu süreçte kaynak geleceğinin anlaşıldığını ifade ederek, tam da bu dönemde kaynakların nasıl ve nerelere harcanacağının konuşulması ve meclisin bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

Erhürman, kaynağın nasıl harcanacağıyla ilgili bir plan program gerektiğini, çünkü kaynağın kısıtlı olduğuna işaret ederek, ülkenin en önemli gelir kaynakları turizm ve yüksek eğitimden bir süre kaynak gelemeyeceğinin ortada olduğunu kaydetti.

Bu yüzden kapıların açılmasının, sağlık ön planda tutularak en erken zamanda değerlendirilmesi gerektiğini, bunun yanında içte düşen alım gücünün yükseltilmesi gerektiğini ifade eden Erhürman, aksi halde piyasada yaşanacak gelir kaybının çok büyük sorunlar yaratacağına işaret etti.

Erhürman, bu yüzden gelen kaynağın nerelerde kullanılacağının “yaşamsal” olduğunu belirterek, ilk etapta sağlık olacak şekilde kötü senaryolara hazır olunması gerektiğini, ikinci olarak da işsiz kalan kişilere yönelik kesilen ödemelerin, sigorta ödemelerinin, yatırımların ve işletmelere verilecek desteklerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini anlattı.

Gelecek kaynağın “ülkeyi rehavete kaptıracak noktaya getirmemesini” de isteyen Erhürman, turizm, yüksek öğretim, inşaat sektörü, tarım, hayvancılık, küçük sanayi, çevre ve bilişim alanlarında yeniden yapılanmaya tam da bu dönemde gidilmesi gerektiğini, ayrıca gelir vergisinin de yeniden kurgulanması gerektiğine inanç belirtti.

“Bu dönemden ders çıkarmak niyetindeysek bunların yapılmasının tam da zamanı” olduğunu ifade eden Erhürman, sağlık ve ekonomide rehavete kapılmadan yeni kurgulanacak bir dönemin içinde olduklarını ve bunun kaçırılmaması gerektiğini kaydetti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık