AktüelEkonomi PolitikGazedda'nın GündemiÖzel HaberKapalı Maraş’tan yayılan hastalık: Babutsalar tehlike altında

Mısır İnciri olarak da bilinen fakat halk arasında Babutsa olarak isimlendirilen dikenli ağaçlar tehlikede. Mağusa’da kapalı Maraş bölgesinden kaynaklanan ve gün geçtikçe yayılan Pamuk Biti, (Dactylopius Opuntiae) babutsalarda ciddi zarara neden olurken, bitkinin hem verimliliğini düşürüyor hem de onu yok ediyor. Kapalı Maraş’ta ortaya çıkan üç-dört yıldan beridir varlığını sürdüren ve babutsaları tehdit eden Pamuk Biti, artık ülkedeki tüm babutsa ağaçlarını tehdit etmekte, ülkeye yayılmakta. Ayrıca bu hastalığın babutsalar dışında başta zeytin olmak değişik ağaçlara da...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 25, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Mısır İnciri olarak da bilinen fakat halk arasında Babutsa olarak isimlendirilen dikenli ağaçlar tehlikede. Mağusa’da kapalı Maraş bölgesinden kaynaklanan ve gün geçtikçe yayılan Pamuk Biti, (Dactylopius Opuntiae) babutsalarda ciddi zarara neden olurken, bitkinin hem verimliliğini düşürüyor hem de onu yok ediyor.

Kapalı Maraş’ta ortaya çıkan üç-dört yıldan beridir varlığını sürdüren ve babutsaları tehdit eden Pamuk Biti, artık ülkedeki tüm babutsa ağaçlarını tehdit etmekte, ülkeye yayılmakta. Ayrıca bu hastalığın babutsalar dışında başta zeytin olmak değişik ağaçlara da yayılmaya başladığı gelen bilgiler arasındadır

Böcek hem kuzeye hem güneye yayılmakta
Ocak 2017 yılında ilk kez Kıbrıs Cumhuriyeti Tarım Dairesi Müdürü Andrula Yeorgiu da 2016 Eylül ve Ekim aylarında bu zararlı böceğin görüldüğünü açıklamıştı. Andrula Yeorgiu yaptığı açıklamada, böceğin adının “Dactylopius opuntiae” olduğu ve başta babutsa bitkisi olmak üzere kaktüs ailesinden bitkilerde görüldüğünü belirtmiş ve böceğin “Kırmızı Köylere” giriş kapısının ara bölge ve Kıbrıs’ın kuzeyi olduğunu belirtmişti.

Maraş’a girişe asker izin vermiyor
3 yıllık zaman zarfında ilaçlamaya dayalı çeşitli önlemler alınmaya çalışılsa da bunlar yetersiz ve etkisiz oldu. Böceğin kaynağının Mağusa’daki kapalı Maraş bölgesinde olduğu ve buradan yayıldığı bilinmesine rağmen, Ordu Maraş’ın içerisine girilerek ilaçlama yapılmasına yıllardır izin vermiyor. Bu nedenden ötürü alınan önlemler yetersiz kalarak, Pamuk Biti’nin üremesinin ve yayılmasının önüne geçmeye yetmiyor.

Konu Cumhurbaşkanlığı ve BM’ye iletilecek

Gazeddakıbrıs’ın elde ettiği bilgilere göre ise yıllardır devam eden ve gittikçe de büyüyen bir risk haline dönüşen Pamuk Biti hastalığı, demokratik kitle örgütleri ve meslek odaları tarafından Cumhurbaşkanlığı ve BM yetkili organlarına götürülerek çıkış yolu aranacak.

Babutusa’nın önemi

Kıbrıs’ın geleneksel bitkisi olmanın yanında Babutsa’nın sağlık için pek çok faydası var. Babutsanın yararları arasında kolesterol seviyelerini düşürme, sindirim sürecini iyileştirme, diyabet riskini azaltma, bağışıklık sistemini güçlendirme ve kemik büyümesini teşvik etme yeteneği bulunmaktadır. Ayrıca kan damarlarının güçlendirilmesine yardımcı olur, bazı kanserleri önler, Alzheimer riskini azaltır, kilo kaybına yardımcı olur ve iltihabı azaltır.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık