AktüelİnsanYaşamKanada’da ‘cannabis uzmanlığı’ için üniversite programı açılacak

Kanada'da McGill Üniversitesi bünyesinde gelecek yıl 'Ticari Cannabis Diploma Programı' açılacak.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 5, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kanada’nın Montreal kentinde bir üniversitede cannabis üreticiliği uzmanlık programının açılacağı bildirildi.

Kanada’da McGill Üniversitesi bünyesinde gelecek yıl Ticari Cannabis Diploma Programı açılacak.

Sputnik’te yer alan habere göre programda, yetiştiricilik uzmanlığı, soy ve tür tasarımı, yetiştirilen ürünlerin yabancı ot ve gen değişimine karşı korunması ile Kanada’nın cannabis endüstrisinin yasal çerçevelerle korunması gibi alanlarda eğitim verilecek.

Yıllık harcı 24 bin Kanada doları olan programla ülke genelindeki cannabis üretimine üniversitelerin de katkı sağlaması amaçlanıyor.

McGill Ünivesitesi Tarım ve Çevre Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Anja Geitmann, yaptığı açıklamada, sektör yetkililerinin geçen yıl nitelikli personel alımı için kendilerine başvurduğunu söyledi.

Geitmann, “Sektörün ileri gelenleri bizi aradığında umutsuzlardı. ‘Bitki biliminde kimse var mı?’ diye sordular. Şimdi, öğrencilere endüstrinin yasal çerçevesini anlama ve cannabis konusunda özel bir uzmanlık eğitimi vereceğiz” dedi.

McGill Üniversitesi, Kanada’daki üniversiteler içinde söz konusu alanda diploma programı açacak ilk üniversite olurken, Toronto yakınlarındaki Guelph Üniversitesi de kurs seviyesinde başlattığı bir uygulama ile cannabis ekimi ve yetiştiriciliği eğitimi veriyor.

Kanada’da cannabis kullanımı ve yetiştiriciliği, federal hükümetin belirlediği kanun hükümleri kapsamında 17 Ekim 2018’de serbest bırakılmıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık