AktüelGazedda'nın Gündemi“Kan döktük” histerisi yine hortladı

Bakanlar Kurulu’nun dün akşam aldığı vatandaş olmayanların kendi karantina ücretlerini kendilerinin ödemesi kararı tepki çekti. Tepki, Sosyal medyada nefret söylemine dönüştü. Bakanlar Kurulu’nun vatandaş olmayanlara yönelik aldığı ayrımcı karantina kararı, özellikle Türkiyeli öğrencilerden tepki çekiyor. Sosyal medyada #kıbrısrezaleti etiketi ile Trending Topic olan konu, kısa sürede Kıbrıs nefretine dönüştü… Hashtag, şu sıralarda Türkiye Twitter gündeminde 3’üncü sırada… Gelen tepkilerden bazıları şu şekilde: O bedeli kıbrıs gazisi babam,silah arkadaşları,şehitlerimiz 1974 yılında fazlasıyla ödedi siz kimden neyin...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 30, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Bakanlar Kurulu’nun dün akşam aldığı vatandaş olmayanların kendi karantina ücretlerini kendilerinin ödemesi kararı tepki çekti. Tepki, Sosyal medyada nefret söylemine dönüştü.

Bakanlar Kurulu’nun vatandaş olmayanlara yönelik aldığı ayrımcı karantina kararı, özellikle Türkiyeli öğrencilerden tepki çekiyor.

Sosyal medyada #kıbrısrezaleti etiketi ile Trending Topic olan konu, kısa sürede Kıbrıs nefretine dönüştü… Hashtag, şu sıralarda Türkiye Twitter gündeminde 3’üncü sırada…

Gelen tepkilerden bazıları şu şekilde:

Bakanlar kurulunun kararı şu şekilde:

“8 Haziran’dan itibaren KKTC vatandaşı olmasalar dahi, ülkemizde ikamet izinli bulunanlar, çalışma izni bulunanlar, öğrenci izni olanlar, vatandaş olmasalar bile gelebilecekler. Geldiklerinde, karantinaya girecekler ve karantina bedelini kendileri ödeyecekler. Bu açıdan Maliye Bakanlığı çalışma yürütecek.”

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin karantina konusunda oluşan ek maliyete yönelik tepki göstermesi anlaşılır bir konu olurken, konunun “biz orada kan döktük” noktasından yorumlanması, bitmeyen diyet borcunun ortaya konulması ve bundan dolayı da Kıbrıs adasında her türlü haklarının olduğunu iddia etmeleri rahatsız edicidir.

Siyasiler üç maymunu oynamaya devam ediyor

Türkiyeli öğrencilerin tepkilerine ise, her konuda olduğu gibi Kıbrıs’ın kuzeyindeki siyasi partiler yine tepki vermiyor. “Diyet borcu” gürültüsüne dair iktidardaki ve muhaletteki yerli siyasi elit üç maymunu oynamaya devam ediyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..