AktüelEkolojiKaliforniya’daki orman yangını bir aydır söndürülemiyor

14 Temmuz’dan beri devam eden yangınlarda, şu ana kadar 200 bin hektardan fazla ormanlık alanın tahrip olduğu açıklandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 19, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Amerika Birleşik Devletleri‘nin (ABD) Kaliforniya eyaleti, bir ayı aşkın süredir devam eden yangınların etkisinde. Yangın, eyaletin kuzey kesimine doğru ilerlerken, yetkililer 50 bini aşkın eve elektrik verilemediğini kaydetti.

Eyaletin kuzeyinde çıkan ve Dixie adıyla anılan yangın, eyalet tarihinin en büyük 2’nci yangını olarak kayıtlara geçti.

Binlerce yapı tehdit altında

Yangın, 2 bin 434 kilometrekare alanda etkili oldu. Şimdiye kadar bin 100’den fazla yapının küle döndüğü, bunun 630’ununu da evlerin oluşturduğu açıklandı. 16 binden fazla yapı ise hala tehdit altında.

Yangın, Susanville kentinin 12 kilometre yakınına kadar ilerlerken, bölge halkına tahliye için hazır olmaları yönünde uyarılar yapıldı.

Eyaletin kuzeybatısındaki tarihi Greenville Kasabası tamamen küle döndü ve 180’den fazla yapı kullanılamaz hale geldi.

Eyalette elektrik kesintileri

Pacific Gas & Electric isimli elektrik şirketinin açıklamasına göre, yangının büyümesine karşı alınan önlemler kapsamında, Kaliforniya’nın kuzeyinde bulunan 18 yerleşim yerinde elektrikler kesildi.

Bu durumdan yaklaşık 51 bin hane etkilendi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık