AktüelİnsanYaşamKadınların yaklaşık %60’ı şiddete maruz kaldığını bildirmiyor

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde yapılan bir araştırmaya göre, şiddete maruz kalan kadınların yaklaşık %60’ı bu durumu kimseye bildirmiyor. Bu çalışma, 2012’de oluşturulan Aile içinde Şiddetle Mücadele ve Şiddetin Önlenmesi’ne ilişkin Danışma Komitesi adına gerçekleştirildi. Danışma Komitesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet’in Kaldırılması’yla ilgili uluslararası gün dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında, kadına yönelik şiddetin, uluslararası alanda insan haklarının en yaygın ihlal edilen haklardan biri olduğunu belirtti. Açıklamada, kadınların %35’inin yaşamlarının bir döneminde şiddet mağduru olduklarının tahmin edildiği, bazı ülkelerde...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 27, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde yapılan bir araştırmaya göre, şiddete maruz kalan kadınların yaklaşık %60’ı bu durumu kimseye bildirmiyor.

Bu çalışma, 2012’de oluşturulan Aile içinde Şiddetle Mücadele ve Şiddetin Önlenmesi’ne ilişkin Danışma Komitesi adına gerçekleştirildi.

Danışma Komitesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet’in Kaldırılması’yla ilgili uluslararası gün dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında, kadına yönelik şiddetin, uluslararası alanda insan haklarının en yaygın ihlal edilen haklardan biri olduğunu belirtti.

Açıklamada, kadınların %35’inin yaşamlarının bir döneminde şiddet mağduru olduklarının tahmin edildiği, bazı ülkelerde bu oranın %70’e tırmandığı kaydedildi.

Danışma Komitesi, ilgili tüm dairelerin, şiddete maruz kalan kadınları desteklemek ve korumak için bir yapıda bir araya gelmeleri gerektiğini vurguladı; Komite’nin konuyla ilgili olarak 2016’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na konuyla ilgili kapsamlı bir öneri sunduğunu duyurdu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık