AktüelGazedda'nın Gündemi“Kadınlar öldürülürken polisiniz nerede?”

Kadın Eğitim Kolektifi Mart 2019’da Alayköy’de öldürülen Hacer Ulaş cinayetinin zanlısının mahkemede suçsuz bulunmasının ardından bir basın açıklaması yayımlayarak, yargılamanın delil yetersizliği nedeniyle sona ermesinin kamu vicdanını yaraladığını ifade etti. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 6, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kadın Eğitim Kolektifi Mart 2019’da Alayköy’de öldürülen Hacer Ulaş cinayetinin zanlısının mahkemede suçsuz bulunmasının ardından bir basın açıklaması yayımlayarak, yargılamanın delil yetersizliği nedeniyle sona ermesinin kamu vicdanını yaraladığını ifade etti. Açıklama şöyle:

Alayköy’de ölü bulunan Hacer Ulaş’ın adli tıp raporu öldürüldüğüne ilişkin çıkmış olmasına rağmen Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşen yargılamanın sonunda delil yetersizliği nedeniyle sanığın beraati başta biz kadınlar olmak üzere kamu vicdanını yaralamıştır.

Cezasızlık Kadına Yönelik Şiddeti Artırır!

Bir kadın cinayeti daha polis tarafından ciddiyetle soruşturulmadığı ve düzgün tahkikat yapılmadığı için cezasız kalmıştır.

Cezasızlığın kadına yönelik şiddeti artıran unsurlardan biri olduğu bilinirken şiddetin en uç noktası olan cinayetin cezasız kalması kabul edilemezdir.

Bu Polisin Kadın Cinayetleriyle İlgili İlk ihmali Değil!

Ne yazık ki bu polis teşkilatının kadın cinayetleriyle ilgili bilinen ilk ciddiyetsiz tutumu da değildir. Girne’de Akıle Nacisoy davası kararında da Mahkeme polisin ciddi ihmali ile sanığın ölümün gerçekleştiği evde yaşamaya devam ettiği için emarelerin tahrif edilmiş olabileceğine vurgu yapmıştı.

Hacer İçin Etkin Soruşturma!

Şüpheli kadın ölümlerinin intihar vakası olarak kapatılmaması için talep yükseltirken, cinayet olduğu raporlanan bir kadının ölümünün tahkikatının dahi bu denli ihmalkarca yapılması kabul edilemezdir.

Sanık beraat etse de dosya kapanmamalı ve tahkikatin ciddiyetsiz şekilde yapılmasına ilişki soruşturma açılmalıdır.

Polisin sivile bağlı olmadığı koşullarda birçok soruşturmanın kol kırılır yen içinde kalır misali gerçekleştiği de malumdur.

Polisin İhmali Ayrıca Soruştulmalı!

Bu sebeple, Kadın Eğitimi Kolektifi olarak dosyanın kapanmaması gerektiğini vurgularken kadın cinayetlerinde ciddiyetle tahkikat yürütmeyen polise soruşturma açılmasını ve son tahlilde polis üzerinde sivil denetim yapılabilmesini olanaklı kılmak için polisin sivile bağlanması gerektiğini bir kez daha haykırıyoruz.

Kadın Eğitimi Kolektifi

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık