AktüelDünyaKadına şiddet uygulayanlara elektronik kelepçe

Fransa'da sadece bu yıl içinde 101 kadın erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirmesinin ardından aile içi şiddete çözüm olarak elektronik kelepçe yönetimini hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 4, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Fransa’da sadece bu yıl içinde 101 kadın erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirmesinin ardından aile içi şiddete çözüm olarak elektronik kelepçe yönetimini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Kelepçe nasıl çalışacak?

Euronews’in haberine göre şiddet uygulayan erkeğe mahkeme kararıyla elektronik kelepçe takılacak ve şiddet mağduru kadın bu kelepçe sayesinde cep telefonundan saldırganın yerini görebilecek. Amaç, saldırganın kadına yaklaşmasını engellemek. Elektronik anti-yaklaşım cihazı (DEPAR) adı verilen aletin kullanımı 2009’daki ilgili yasada gündeme gelmiş ancak uygulamaya sokulmamıştı.

Mahkeme kararıyla takılan kelepçe, üzerindeki elektronik sistem sayesinde, yerini sürekli belli edecek. Potansiyel saldırgan kendisine izin verilen yaklaşma mesafesini aştığında, cep telefonuyla entegre çalışan sistem kadını uyaracak.

Mahkeme ayrıca, kelepçeyi takan saldırganın mağdurun evi ya da iş yeri gibi belirli yerlere girmesini de tamamen yasaklayabilecek.

Eğer elektronik kelepçeyi takan kişi mesafe ihlallerini sürdürürse güvenlik güçleri otomatik olarak uyarılacak.

İspanya’da uygulanıyor

Elektronik kelepçe daha önce Aix-en-Provence, Amiens ve Strazburg’da 2012-2013 yıllarında test edildi fakat etkisi sınırlı kaldı. Aktivistler kelepçenin sadece şiddetten dolayı en az iki yıl hapis cezası alan erkeklere takılmasının, kadına şiddetle mücadelede yetersiz olduğunu belirtiyor.

Hükümet elektronik kelepçenin yıl sonundan itibaren daha etkili bir şekilde, ülke genelinde kullanılmasını öngörüyor. Benzer bir yöntem İspanya’da uygulanıyor ve uzmanlar, sonuçlarının etkili olduğunu aktarıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık