İnsanYaşamKadın Sünneti kurbanlarına yardım etmek için havalimanlarında uyarı sistemi

Çeviri: Aycan Akcin Birmingham havaalanındaki etiketler, potansiyel olarak FGM veya insan ticareti mağdurlarına acil durum numaralarını aramaları söylüyor. Kadın sünneti (FGM) veya insan kaçakçılığı riski altında olduklarından şüpe duyan yolcular artık havalimanlarındaki tuvalet kabinlerinde renk kodlu bir uyarı sistemi aracılığıyla yetkilileri uyarabiliyor. Birmingham havaalanındaki tuvaletlerde ibraz edilen etiketler, insan ticareti veya modern kölelik riskiyle karşı karşıya olduğunu düşünen yolculardan West Midlands polisini aramaları konusunda uyarılar içermektedir. Her bir tuvalet kabinine farklı bir renk verilmiştir; böylece...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 19, 2018
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Çeviri: Aycan Akcin

Birmingham havaalanındaki etiketler, potansiyel olarak FGM veya insan ticareti mağdurlarına acil durum numaralarını aramaları söylüyor.

Kadın sünneti (FGM) veya insan kaçakçılığı riski altında olduklarından şüpe duyan yolcular artık havalimanlarındaki tuvalet kabinlerinde renk kodlu bir uyarı sistemi aracılığıyla yetkilileri uyarabiliyor.

Birmingham havaalanındaki tuvaletlerde ibraz edilen etiketler, insan ticareti veya modern kölelik riskiyle karşı karşıya olduğunu düşünen yolculardan West Midlands polisini aramaları konusunda uyarılar içermektedir. Her bir tuvalet kabinine farklı bir renk verilmiştir; böylece uzman personel, desteğe ihtiyacı olan kişileri tanımlayabiliyor ve onlara ulaşabiliyor.

NHS Digital’e göre, bu yıl Ocak-Mart ayları arasında İngiltere’de yeni kaydedilen 1,010 FGM vakası oldu.

FGM, İngiltere’de otuz yıldan fazla bir süredir yasa dışı olmasına rağmen bunun kovuşturmasının henüz başarılı olduğu söylenemez. Bir İngiliz vatandaşını veya İngiltere’de daimi ikamet etme hakkına sahip birini FGM amaçlı olarak ülke dışına çıkartmak veya çıkarılmasına yardımcı olmak da yasa dışıdır.

İngiltere İçişleri Bakanlığı Somali, Kenya ve Etiyopya’nın yanı sıra Nijerya, Orta Doğu ve Endonezya gibi doğu Afrika topluluğundan kadınların en çok risk altında olduğunu belirtmektedir. West Midlands polisi sözcüsü, planın gizli olması için tasarlandığından, Birmingham Havaalanı’ndaki tuvalet kabini inisiyatifini hakkında halka duyuru yapılmadığını söyledi.

Kaynak:

Warning system in airport toilet cubicles to help victims of FGM

Stickers at Birmingham airport tell potential victims of FGM or trafficking to alert authorities by dialling 101

 

 

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..