AktüelEkoloji“Kaçamak cevapları bırakalım, iklim krizi noktasına vardık”

BBC'nin doğa belgesellerindeki anlatımıyla bilinen Sir David Attenborough, yaklaşık 30 yıldır iklim değişikliği ile ilgili farkındalık yaratmak için çalışıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 16, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

BBC’nin iklim değişikliği ile ilgili özel yayını için röportaj veren Attenborough, durumun “kriz” noktasına ulaştığını söyledi.

BBC’nin haberine göre, Avustralya’daki yangınların bu uluslararası krizin en büyük kanıtlarından biri olduğunu söyleyen Attenborough, büyük bir değişimin gerekli olduğunu söyledi.

Ünlü belgeselci Attenborough, değişimin Çin’den başlaması gerektiği önerisini de getirdi.

Geçen ay Madrid’de yapılan iklim değişikliği konferansı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği tarafından “hayal kırıklığı” olarak değerlendirilmişti.

Konferansta, kilit önemdeki kararlara imza atılamadığı gibi, Avustralya ve Brezilya gibi ülkeler taahhütlerini yerine getirememekle de suçlandı.

BM’nin 2018 yılında açıkladığı bilimsel raporlara göre, iklim değişikliğinin etkilerini anlamlı şekilde geriletebilmek için, dünyanın ısısını artıran gaz emisyon miktarının 2030 yılına dek yarı yarıya azaltılması gerekiyor.

İşte o röportaj

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık