AktüelKıbrıs Sorunu“Kabul edilemez bir çözüm olan iki devletli çözüm, Anastasiadis döneminde resmen tartışılır oldu”

Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in AKEL’i hedef alan beyanı üzerine yaptığı açıklamada AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Sayın Anastasiadis’in beş yıl boyunca karşısında çözümü isteyen bir Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'nın olduğunu ve Crans Montana'nın başarısızlığının ardından hiçbir girişimde bulunmadan zamanı boşa geçirdiğini hatırlattı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 25, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in AKEL’i hedef alan beyanı üzerine yaptığı açıklamada AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Sayın Anastasiadis’in beş yıl boyunca karşısında çözümü isteyen bir Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’nın olduğunu ve Crans Montana’nın başarısızlığının ardından hiçbir girişimde bulunmadan zamanı boşa geçirdiğini hatırlattı.

Üstelik de aynı dönemde Sayın Anastasiadis’in iki bölgeli iki toplumlu federasyonu söyleminden çıkardığına da işaret eden Stefanu, Dimitris Hristofyas ve Mehmet Ali Talat’ın vardıkları görüş birlikleriyle önemli bir mirası Nikos Anastasiadis’in devraldığına ancak buna rağmen, bu görüş birliklerini değerlendirmek için hiçbir şey yapmadığını, sadece zor durumda kaldığında bu görüş birliklerini hatırladığını söyledi.

Kabul edilemez bir çözüm olan iki devletin, sadece Sayın Anastasiadis’in döneminde tartışılır olduğunun, daha öncesinde hiçbir zaman bunun resmen tartışılmadığının altını çizen Stefanos Stefanu, bugün Türkiye’nin bunu talep ettiğine işaret edip, “bu tesadüf mü?” diyerek AKEL’in asla böyle bir çözümü tartışmayı bile kabul etmediğini söyleyen Stefanu Cumhurbaşkanı Anastasiadis kendisi için aynı şeyi iddia edebilir mi?” diye sordu.

Çıkmazın aşılması için AKEL’in Sayın Anastasiadis’e somut öneriler sunduğunu, ama bu önerilere hiçbir zaman yanıt vermediğini dile getiren Stefanos Stefanu, şimdi aylar sonra çıkıp bu önerileri çarpıtan, açıkça tahrif eden Sayın Anastasiadis’ten AKEL’in çözümden önce Türkiye ile doğalgazla ilgili herhangi bir şeyi müzakere etmesini asla istemediğini belirtti. Ayrıca Kıbrıs’ın MEB’inin bir kısmının Türkiye’ye ait olduğuna dair AKEL’in hiçbir söz ya da imasının olmadığını vurgulayan Stefanu, “Cumhurbaşkanı Anastasiadis kendisi için de aynı şeyi söyleyebilir mi?” diye sordu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık